Рилски спортист се наложи над шампиона Балкан със 75:62 (12:30, 19:15, 26:4, 18:13) като домакин в „Арена Самоков“ в първата среща от финалния плейоф за титлата в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) и поведе с 1:0 победи. В серията се играе до три победи от пет възможни срещи. Вторият двубой ще се проведе също в Самоков в събота от 19:00 часа. Следват един или два мача в Ботевград, съответно на 28 и 30 май, а евентуална пета среща ще се състои в Самоков на 2 юни.

Гостите започнаха много уверено и направиха страхотна от 18:2 в началните 5 минути на двубоя. До края на първата четвърт Балкан задържа аванса си до 30:12. През втората част разликата достигна 21 точки при 38:17 в полза на ботевградчани след точни стрелби на Николай Грозев и Майки Диксън, но домакините от Самоков постепенно изравниха играта и намалиха пасива си зо 14 точки в края на първото полувреме – 31:45.

Баскетболистите на Рилски спортист стартираха много активно второто полувреме и активните им действия доведоха от серия от 21:3 и обрат до 52:48 за малко повече от 9 минути. В крайна сметка домакините реализира 26 точки в третия период срещу само 4 за Балкан и водеха с 57:49 преди четвъртата част. Последваха сравнително равностойни последните 10 минути, в който Рилски спортист първо вдигна разликата до 15 точки, после гостите скъсиха изоставането си до 7 точки след тройка на Георги Герганов за 59:66. Самоковци обаче се справиха с опитите на Балкан отново да се доближи и да търси обрат в края.

Майкълин Скот бе най-резултатен за Рилски спортист с 20 точки, 5 борби и 3 асистенции, Алън Арнет допринесе за успеха с 12 точки, 3 борби и 3 асистенции, а Джон Флорвиъс завърши с 11 точки и 2 борби.

За гостите Сюприйм Ханна реализира 18 точки, Димитър Димитров се включи с 14 точки и 7 борби, докато 11 точки вкара Майки Диксън.

На трибуните в „Арена Самоков“ беше и двукратният спортист номер 1 на България Александър Везенков. /БТА