Великият Роджър Федерер намери място на 1/8-финалите на първия за годината турнир от Големия шлем Аустрелиън Оупън. Това се случи след сравнително лек успех над непоставения американец Тейлър Фриц с 3:0 сета.

В отделните части Маестрото надделя с 6:2, 7:5, 6:2 и се справи със съпротивата на 50-ия в света само за час и половина. Така швейцарецът записа 19-а поредна победа в Мелбърн и продължава защитата на последните си два трофея тук.

Както често се случва, бившият номер едно в света беше безпощаден на свой сервис и не допусна нито една точка за пробив. Нещо повече, надмощието му в собствените сервис-геймове беше толкова фрапантно, че той загуби едва 13 точки на свое подаване за целия мач! Всъщност, Фриц само веднъж в двубоя стигна до 40:40 в сервис-гейм на съперника си и нищо повече.

Затова беше ясно, че пробивите в подаването на младия американец ще се окажат решаващи за крайния изход и продължителността на мача. В първия сет Федерер стигна до два такива. Първият беше още в третия гейм, а с втория още в следващото подаване на Фриц той просто затвърди надмощието си - 6:2.

Най-завързана беше втората част на мача. В този сет американецът се държа добре на корта почти до самия му край. Това означаваше да взима подаванията си. И той го направи до последния си сервис-гейм преди тайбрека, в който се пропука. После Федерер спокойно сервира за затварянето на сета и поведе с 2:0 след 7:5.

В третия сет нещата се развиха по абсолютно същия сценарий като в първия и Маестрото постигна на практика най-лесната си победа от началото на тазгодишната надпревара в Мелбърн и е вече съвсем заслужено сред 16-те най-добри в надпреварата.

В четвъртия кръг той ще се изправи срещу участника на Sofia Open 2019 през февруари  Стефанос Циципас. Младата гръцка сензация се справи с 19-ия в схемата Николоз Басилашвили след 6:3, 3:6, 7:6, 6:4 след маратонска тричасова битка.