Пореден звездопад на Световното първенство. Още един от големите фаворити за световната титла тръгна тромаво. Бразилия стигна само до точка в първия си мач от груповата фаза с Швейцария и не оправда очакванията за лесна победа.

Мачът завърши 1:1, като южноамериканците сами са си виновни за тази развръзка. Те поведоха с невероятен гол на Филипе Коутиньо, но вместо да натиснат и да довършат съперника, започнаха да играят лежерно и инкасираха изравняване в началото на втората част.

До края на мача играчите на Тите натиснаха, имаха по-чистите положения, но изнервеността им изигра лоша шега и така и не успяха да преодолеят за втори път Ян Зомер. Така двата тима взеха по точка и позволиха на западните ни съседи от Сърбия да излязат временно начело в класирането на Група Е след победата над Коста Рика в първия си мач.

Първото полувреме започна наглед равностойно, но все пак инициативата беше за бразилците. Въпреки това, първата опасност пред една от двете врати беше в полза на европейския тим.

27 снимки

Още в 4-та минута Джердан Шакири по перфектен начин центрира и намери в наказателното поле Блерим Джемайли. Атакуващият халф обаче леко закъсня с удара от воле и прати топката над вратата, а можеше да се получи страхотен гол.

Постепенно "селесао" вдигна оборотите, но освен няколко опасни центрирания, друго запомнящо се пред Ян Зомер нямаше. И така до 12-та минута, когато дойде най-чистата ситуация в мача до момента.

Тогава Неймар центрира успоредно на голлинията и във вратарското поле Фабиан Шер тръгна да чисти топката. Той обаче я отигра нескопосано и позволи на Паулиньо, който дебнеше зад него, да стреля. Ударът на играча на Барселона обаче мина на няколко сантиметра встрани от далечната греда.

Постепенно натискът на южноамериканците започна да се увеличава и това скоро даде резултат. В 20-та минута те поведоха след невероятно попадение на рекордната покупка на Барселона Филипе Коутиньо.

Във въпросната ситуация Марсело центрира в наказателното поле, но Фабиан Шер изби. Топката обаче падна точно на крака на Коутиньо на границата на наказателното поле, доста встрани от вратата. Звездата на бразилците обаче фалцира толкова умело топката в далчния ъгъл, че Зомер само я изгледа. А и с помощта на гредата тя се вплете в мрежата за 1:0.

След този гол "селесао" намали оборотите и позволи на съперника да държи по-често топката. Това обаче не се отрази в опасности и главоболия за вратаря на южноамериканците Алисон, който определено скучаеше до почивката и се срещна с топката само 2-3 пъти.

В 34-та минута дойде и още един пропуск за Бразилия. Тогава Неймар центрира от корнер и намери Габриел Жезус на далечната греда. Неговият удар мина опасно покрай голлинията, а дебнещият там Паулиньо не успя да чукне топката отвъд нея.

В тези минути "златистите" определено се пестяха и не атакуваха със страстта, за която е ясно, че притежават в предни позиции. Швейцарците владееха топката, но така и не знаеха какво да правят с нея. А положенията пред Алисон просто липсваха.

Едва в края на полувремето дойде и още една опасност, пак пред швейцарската врата. Тогава Тиаго Силва игра с глава след корнер на близката греда, но топката мина на сантиметри над напречната греда. В крайна сметка почивката дойде с гол аванс за Бразилия.

След подновяването на играта бързо-бързо тази лежерност и аристократичност в действията на бразилците беше наказана. Те продължиха в несериозното темпо от втората част на първото полувреме и бяха наказани с изравнителен гол.

В 50-та минута центриране на Джердан Шакири от корнер намери перфектно във вратарското поле Стивън Цубер, който беше изпуснат от бразилската защита. Мощният му удар с глава не остави шансове на Алисон. Останаха съмнения, че е фаулирал Жоао Миранда в борбата за топката, но реферите не видяха нарушение.

След този леден душ бразилците се активизираха и отново тръгнаха напред в търсене на гол. Неймар беше намерен в 58-та минута в наказателното поле, но от малък ъгъл не успя да намери целта. Топката беше избита в корнер, а бразилската звезда започна да куцука и вдигна кръвното от притеснение на цялата си родина. Но се оказа, че му няма нищо.

В тези минути на бразилски натиск швейцарците играеха доста смислено, а това се дължеше на разбудилия се Джердан Шакири, който се прояви отново като познатия диригент в халфовата линия. Но чистите положения пред Алисон продължаваха да липсват.

Бразилците натискаха, но залагаха предимно на далечни удари в тези минути, които не носеха такава опасност за Зомер. И или той се намесваше подобаващо, или защитниците пред него чистеха. Така статуквото се запазваше.

В 69-та минута обаче то можеше да бъде нарушено в полза на "селесао". Тогава Коутиньо отново се озова под ъгъл отляво на вратата, но на далеч по-изгодна позиция, отколкото при попадението си. Този път обаче фалцът на звездата не хвана и топката вместо да се оплете в мрежата, отлетя далеч в аут.

"Кръстоносците" имаха своя рядък шанс в 72-та минута. Тогава Блерим Джемайли се озова на стрелкова позиция на границата на наказателното поле, но стреля твърде слабо и Алисон най-после се намеси.

Две минути след това бразилците претендираха за дузпа, но Габриел Жезус преигра при едно задържане срещу него в наказателното поле, падна като подкосен и реферът прецени, че не трябва да му дава дузпа.

С течение на времето играчите на "селесао" започнаха да се изнервят и да пробват все по-далечни удари и да бъдат все по-неточни. Най-чистата възможност в тези минути се откри за Роберто Фирмино, който беше изпуснат в наказателното поле, но от малък ъгъл стреля високо над вратата. Все пак трудното му изпълнение заслужаваше адмирации.

Най-чистата възможност в тези минути се откри пред Неймар в 88-та минута. Тогава звездата на Бразилия беше намерен около точката на дузпата с центриране, но ударът му с глава беше слаб и право в тялото на Ян Зомер, който улови без проблем.

В последната минута на редовното време Роберто Фирмино беше изпуснат на 9-10 метра от вратата при едно центриране на Неймар от фаул, грешката беше на Фабиан Шер, но разстрелващият изстрел с глава на нападателя на Ливърпул беше избит с котешки рефлекс от Ян Зомер.

Само минутка по-късно отново "селесао" можеше да стигне до победния гол, но ударът на Жоао Миранда от границата на наказателното поле мина на 10-ина сантиметра встрани от вратата.

Последните минути на продължението се превърнаха в истинско стрелбище, но в крайна сметка Ян Зомер не капитулира втори път и европейците си тръгнаха с точка за престиж от тази битка.

Така след първия кръг в тази група лидер е Сърбия с 3 точки, следват Бразилия и Швейцария с по една, а последен е Коста Рика с нула точки.

А ето и на кои играчи заложиха двамата селекционери:

Бразилия: Алисон Бекер - Марсело, Тиаго Силва, Жоао Миранда, Данило - Паулиньо, Каземиро, Уилиан - Филипе Коутиньо, Неймар, Габриел Жезус;

Резерви: Касио, Едерсон, Филипе Луис, Педро Жеромел, Маркиньос, Фагнер Лемос, Ренато Аугусто, Фред, Фернандиньо, Тайсон, Дъглас Коста, Роберто Фирмино;

Швейцария: Ян Зомер - Щефан Лихтщайнер, Фабиан Шер, Мануел Аканджи, Рикардо Родригес - Валон Бехрами, Гранит Джака - Джердан Шакири, Блерим Джемайли, Стивън Цубер - Харис Сеферович;

Резерви: Роман Бюрки, Ив Мвого, Франсоа Мубандже, Нико Елведи, Йоан Джуру, Михаел Ланг, Денис Закария, Желсон Фернандес, Ремо Фройлер, Йосип Дръмич, Бреел Емболо, Марио Гавранович.