Италия победи убедително с 3:0  Швейцария във втори двубой за двата отбора от група А на UEFA EURO 2020. Два гола вкара Мануел Локатели (26, 52), разписа се и Чиро Имобиле (89). За Скуадрата това бе втори успех с този резултат, а със силната си и вдъхновена игра селекцията на Манчини даде сериозна заявка за титлата.
Мачът започна със силен натиск на Скуадрата, който принуди швейцарците да се върнат дълбоко в своята половина. Първата сериозна опасност пред Ян Зомер беше в 11-ата минута, когато чудесно центриране на Спинацола бе засечено с глава от Имобиле, но топката мина над вратата.

В 19-ата минута капитанът на "адзурите" Киелини вкара топката в мрежата на съперника, но голът бе отменен след намесата на ВАР за игра с ръка на защитника, която остана скрита за повечето зрители. Видеоповторенията обаче доказаха правотата на съдийското решение.

Пет минути по-късно мачът приключи за Джорджо Киелини, който бе принуден да напусне заради контузия. Неговото място на терена бе заето от Франческо Ачерби.

Все пак натискът на Италия даде резултат и в 26-ата минута резултатът бе открит. Голът бе изработен от звездите на Ссуоло Мануел Локатели и Доменико Берарди. Двамата показаха страхотно взаимодействие и матираха защитата на "часовникарите".

Италия Швейцария

източник: sofascore.com

Голът внесе още самочувствие в италианския тим и само късметът спаси съперника от ново попадение. Разиграха се Инсиние и Имобиле, които в 33-ата минута матираха отбраната, но Кевин Мбапу изчисти от голлинията. Четири минути по-късно Спинацола опита техничен удар, но топката излезе в аут. В 42-ата минута Ян Зомер отрази прострелно центриране на Имобиле и предотврати по-големи неприятности за тима си.

И втората част започна така, както завърши първата - с превъзходство за тима на Роберто Манчини. И вторият гол не закъсня. Вкара го отново 23-годишният халф Мануел Локатели в 52-ата минута, когато бе забравен пред дъгата на наказателното поле и с гросмайсторски шут в левия ъгъл не остави никакви шансове на Зомер.

И след гола Скуадрата продължи да бъде пълен господар на терена. Статуквото не се промени дори и след направените от Манчини смени. Най-чистите положения се откриха пред Чиро Имобиле, но на два пъти той не намери очертанията на вратата на Зомер. На Донарума му се наложи да се намесва само веднъж в 64-ата минута, когато с двойно спасяване не позволи на съперника да се върне в мача.

Миунта преди края Чиро Имобиле направи победата на Италия класическа. Той се разписа с  диагонален удар по земя извън наказателното поле и не без помощта на вратаря Ян Зомер.

ИТАЛИЯ - ШВЕЙЦАРИЯ 3:0

1:0 Мануел Локатели (26)
2:0 Мануел Локатели (52)
3:0 Чиро Имобиле (89)

ИТАЛИЯ: 21 Донарума, 2 Ди Лоренцо, 3 Киелини (к), 4 Спинацола, 5 Локатели, 8 Жоржиньо, 10 Инсиние, 11 Берарди, 17 Имобиле, 18. Барела, 19 Бонучи

Селекционер Роберто Манчини
ШВЕЙЦАРИЯ: 1 Зомер, 2 Мбабу, 4 Елведи, 5 Аканджи, 7 Емболо, 8 Фролер, 9 Сеферович, 10 Джака (к), 13 Родригес, 22 Шер, 23 Шакири