Вчера започна другото европейско първенство, един друг футбол, където не можеш да продължиш напред без да атакуваш. Там и времето за игра става повече. Може да е до 2 часа умора и красота на игрището. Животът след 90-ата минута носи белега на отчаянието. В края 11 души тичат, подскачат и се радват, а други 11 са на колене и плачат.
В ерата на пресата 30 минути повече може да бъдат много жестоки. Правилата бяха вече променени в случай на продължения, но четвъртата смяна одобрена от международния борд още през март все още не е включена в Европа. В САЩ за Копа Америка да, но не и за UEFA EURO 2016 във Франция.
Футболът след 90-ата минута си има своите нации, които предпочита, а има такива, които са обречени там. Германия, например, е много силна. На европейски и световни първенства е загубила в продълженията 2 пъти от 9 опита и то винаги срещу Италия – 3:4 в Мексико през 1970 г. и 0:2 в Германия през 2006. При дузпи Бундестимът не е грешал от 40 години. Последният пропуск бе на Хьонес на финала на европейското през 1976 г. Тогава влязлата във фолклора дузпа на Паненка донесе купата на Чехословакия, а след това немците са реализирали 18 поредни дузпи при лотарията на световни и европейски.
На обратния полюс е Англия. Островитяните имат тежка травма от такива събития. От Мондиал'90 в Италия, англичаните са изпуснали 12 дузпи, които са им донесли 6 загуби от 7 опита.
От къде обаче идват продълженията и дузпите. През 1922 г. в Германия се играе Хамбургер – Нюрнберг. След първите 90 минути няма попадение, а след нови 99 минути, в които не пада гол се стига до решението за допълнителни 2 по 15 минути. За дузпите обаче ситуацията е много по-спорна. Там претенции за изобретението имат трима души – испанец, германец и израелец. ФИФА обаче приписва заслугата на малтийския съдия Теик. Дузпите са просто един технически жест, който обаче зависи много от стреса и психологията. Все пак е по-добре от монетата, която дава победата на Италия над СССР на полуфинала през 1968 г. По-добре е и от златния гол, който реши два финала на европейски първенства – 1996 и 2000 г.
Снощи Хърватия не успя да стигне до дузпи срещу Португалия, като 3 минути не достигнаха на шахматистите, но дори в политическата история на Хърватия е намесена една дузпа. На Мондиал'90 тогава Югославия губи от Аржентина след пропуск от бялата точка на капитана Хаджибегич, който е босненец. И до днес в Белград и Загреб определят тази дузпа като една от причините за разпадането на Югославия. А как им се искаше сега на хърватите да стигнат до дузпи... С Даниел Субашич на вратата, който спаси 5 от последните 7 наказателни удара изпълнени срещу него.
Също вчера Швейцария за първи път в историята си участва на елиминации на европейско първенство и изпи горчивата чаша при дузпите. Това беше втори опит на „кръстоносците“ след световното през 2006 г., когато и трите изпълнени от швейцарци дузпи бяха пропуснати срещу Украйна. Сега само Гранит Джака не вкара, но това бе достатъчно за Полша да спечели с 5:4.
Франция пък обича да играе в допълнително време на европейски първенства. „Петлите“ спечелиха последните 5 такива случая на континентално първенство, включително финала през 2000 г.
Коментирай