Месец юли от 2016 година ще остане в историята с най-значимото спортно постижение за годината в световен мащаб, а именно спечелената титла от Португалия на Европейското първенство във Франция. UEFA Евро 2016 стартира през юни, но както гласи поговорката – помнят се победителите, а финалът в Париж на 11 юли остава завинаги в аналите. Отличието остана на Пиренейския полуостров, но след като „кралят Испания“ сдаде короната още на осминафиналите, португалците се възкачиха на трона. Кралят е мъртъв, да живее кралят.

„Мореплавателите“ триумфираха насред Париж. Португалия хвърли бомбата и стана шампион на Европа. Момчетата на Фернандо Сантош сториха това, което по-талантливи преди тях не успяха. С шест хикса в редовното време и само една победа грабнаха трофея. Това е изкуство, което дори италианците не могат да достигнат. Португалия успя без блясък, направи го с много тактика. Насред „Стад дьо Франс“ Португалия написа най-славната страница във футболната си история! Дори без своя главатар Кристиано Роналдо, който се контузи рано в мача, португалските бойци на Фернандо Сантош надвиха Франция във финала на UEFA EURO 2016 с 1:0 след продължения. Единственият гол падна в 109-ата минута, когато далечният шут на Едер прониза мрежата на Уго Лорис, за да удави домакините в сълзи и да донесе първа евротитла на иберийците.

Още няколко факта, които белязаха Европейското първенство от четвъртфиналната фаза до самия финал. Италия загуби от Германия след изпълнение на дузпи на четвъртфиналите, а това се оказа последният мач на Антонио Конте начело на „скуадра адзура“, тъй като специалистът пое Челси само няколко дни по-късно след злополучния мач. Уелс стигна до полуфиналната фаза на турнира, което бе наистина огромно постижение за „драконите“. Гарет Бейл и компания бяха спрени на крачка преди големия финал именно от европейския шампион Португалия. Белгия отпадна на четвъртфиналите от Уелс, въпреки че „червените дяволи“ бяха определени като един от фаворитите в надпреварата и имаше предпоставки да стигнат много напред. След отпадането се стигна и до треньорската рокада, защото Марк Вилмотс бе уволнен.

Хронологията на неочакваната победа

И без Роналдо Португалия се окъпа в слава!

Португалия

Как се забавляваха феновете на UEFA EURO 2016?

Българският футбол

Първите мачове на българските отбори в европейските клубни турнири започнаха още в края на юни, а през юли продължиха. Славия отпадна още в първия предварителен кръг от Заглембе, въпреки че „белите“ постигнаха успех в първата среща на националния стадион „Васил Левски“. Берое успя да отстрани босненския Радник след победа в Баня Лука. Последваха два мача срещу финландския ХИК, след които старозагорският тим също приключи участието си в Лига Европа. Левски не успя да сломи съпротивата на словенския Марибор и след два равностойни мача „сините“ бяха елиминирани след голово равенство на стадион „Георги Аспарухов“.

Лудогорец бе единственият български отбор, който продължи похода си, а юли даде насоки за това какво може да се очаква от шампионите.

Солиден Левски си тръгна с реми и оптимизъм от Словения

Лудогорец имаше 99 повода да празнува в Европа.

източник: LAP.bg, Любомир Асенов

Младост - Лудогорец 0:3 /репортаж/

Берое си тръгна излъган от Европа

ХИК Хелзинки - Берое 1:0 /репортаж/

"Синият" вулкан повярва, но съдбата целуна Марибор

Лудогорец - Цървена звезда 2:2 /репортаж/

В последните дни на юли стартира българското първенство – с нов формат, но с обичайните проблеми. Много от отборите играха мачовете си през първия полусезон в други градове. Черно море домакинстваше в Каварна, Дунав Русе в Разград, Локомотив Горна Оряховица в Пловдив, Монтана в Ловеч, Славия бе домакин на националния стадион „Васил Левски“. Пловдивското дерби между Ботев и Локомотив, което бе още в първия кръг се състоя в Бургас на „Лазур“. ЦСКА получи право да играе в Първа лига. Рестартирането на българския шампионат стана с познатите компромиси и индулгенции.

Трансферен шок

Ювентус осъществи най-сериозната трансферна бомба през юли, след като привлече Гонсало Игуаин за умопомрачителните 94,7 милиона евро. Трансферът на Гонсало Игуаин от Наполи в Ювентус се нареди на четвърто място в класацията на най-скъпите сделки в историята. Игуаин остана зад Гарет Бейл, за когото Реал Мадрид плати 101 милиона евро. Кристиано Роналдо струва 100 милиона евро на „белия балет“. Барселона плати 94,8 милиона евро на Сантос за Неймар. Това е сумата, която бе разкрита от финансовите власти на Испания след разследването, което бе направено по повод трансфера на бразилския играч.

Трансферът на Игуаин е четвъртият най-скъп

Sky Sport Italia: Ювентус счупи рекорд и привлече Игуаин

Игуаин каза “да“ на Юве

Гонсало Игуаин

източник: БГНЕС

Тенис класиката - „Уимбълдън“

Световната номер 1 Серена Уилямс спечели титлата от „Уимбълдън“ за седми път в кариерата си, след като победи германката Анжелик Кербер със 7-5, 6-3 във финала на турнира. По този начин Серена спечели 22-та си титла в турнири от Големия шлем и изравни рекорда в Оупън ерата на германката Щефи Граф.

Серена Уилямс изравни рекорда на Щефи Граф след триумф на Уимбълдън

Анди Мъри зарадва цяла Великобритания, след като триумфира на "Уимбълдън" за втори път в своята кариера. Той надви на финала канадеца Милош Раонич в трисетова битка, в която обаче нямаше много драма. Представителят на домакините стигна до успеха след 6:4, 7:6(3), 7:6(2). Преди три години Мъри стана първият британец след 1936 г., който триумфира с титлата на "Уимбълдън", а сега повтори успеха си.