Отборът на САЩ спечели за първи път олимпийската титла по волейбол при жените. Състезателките на Карч Кирай се наложиха с 3:0 (25:21, 25:20, 25:14) над Бразилия и по този начин взеха своеобразен реванш за загубите от същия съперник на финалите на Олимпийските игри в Пекин и Лондон през 2008 и 2012 година. Американките имат и още едно сребро от Игрите в Лос Анджелис през 1984 година, когато губят във финала от Китай.

Победата на американския отбор е с по-специално значение за цялата делегация на САЩ, тъй като това е 39-и златен медал, с който американците отново печелят класирането по медали.

В самия финал голяма интрига нямаше, тъй като американките водеха през целия първи гейм и през почти цялото време във втория и третия. Срещата пък завърши за едва час и 22 минути.
Най-резултатна за САЩ бе Андреа Дрюс с 15 точки. Още 14 прибави Мишел Барч-Хакли, а с 12 точки остана Джордан Ларсън.

За Бразилия Фернанда Родригес направи 11 точки, а 10 реализира Габриела Брага Гимараеш.

За старши треньора на САЩ Карч Кирай това е четвърто олимпийско злато. Той има две титли като играч във волейбола, една в плажния волейбол и сега една като треньор на женския състав.
По-рано днес в мача за бронзовия медал Сърбия прегази с 3:0 Република Корея с (25:18, 25:15, 25:15).

Финали на олимпийския турнир по волейбол за жени:

Финал:
Бразилия - САЩ 0:3 (21:25, 20:25, 14:25)

Мач за 3-то място:
Република Корея - Сърбия 0:3 (18:25, 15:25, 15:25)Крайно класиране в олимпийския турнир по