Етиопецът Селемон Барега спечели първия златен медал в леката атлетика на Олимпийските игри в Токио.

21-годишният Барега победи в бягането на 10 000 метра при мъжете с време от 27:43.22 минути. Барега започна бавно, бе 23-ти след първия километър, 21-ви на 5 000 метра и шести километър преди финала, но направи много силен финален спринт, с който разби конкуренцията.

Другите два медала станаха притежание на бегачи от Уганда. Втори завърши световният шампион и световен рекордьор Джошуа Чептегей с време от 27:43.63 минути, което е и негов личен рекорд за сезона. Трети стана 20-годишният Джейкъб Киплимо, който финишира за 27:43.88 минути.

Състезанието беше много разочароващо за бегачите от Кения, които завършиха на седмо, девето и 20-о място.

Крайно класиране в бягането на 10 000 метра при мъжете на олимпийския турнир по лека атлетика:
1. Селемон Барега (Етиопия) - 27:43.22 минути
2. Джошуа Чептегей (Уганда) - 27:43.63 минути
3. Джейкъб Киплимо (Уганда) - 27:43.88 минути