Ма Лун спечели за втори пореден път олимпийската титла по тенис на маса.

В изцяло китайски финал 32-годишният Ма Лун победи с 4:2 (11:4, 10:12, 11:8, 11:9, 3:11, 11:7) водача в световната ранглиста Фан Чжъндун след 64 минути игра.

Ма, който е много по-опитният от двамата китайци, започна по-добре мача и взе първите седем точки. Той затвори първия гейм с 11::4, но във втория гейм 24-годишният Фан вдигна нивото си и успя да изравни от третата си възможност за 12:10.
Обрат в хода на мача обаче не настъпи и Ма спечели третия и четвъртия гейм на 8 и на 9 точки, за да поведе с 3:1.

Това даде сериозно спокойствие на олимпийския шампион от Рио де Жанейро, който не се напрегна особено в петия гейм и позволи на Фан да го спечели с 11:3 точки.

В заключителната шеста част Ма започна отново по-добре, поведе с 10:6 точки и при втория си мачбол накара Фан да изпрати бекхенд в мрежата, което му осигури и златния медал.

В мача за третото място германецът Димитрий Овчаров победи с 4:3 (13:11, 9:11, 6:11, 11:4, 4:11, 15:13, 11:7) Лин Юн Цзю от Тайван. Овчаров изоставаше с 1:2 и 2:3 гейма и трябваше да се измъкне в критичния шести гейм с резултат 15:13 точки, за да спечели седмия с 11:7, а с това и мача.

За 32-годишния Овчаров това е втори олимпийски медал след бронза от Лондон през 2012 година, като германецът е единственият тенисист извън Азия, който е стигал до медал на Олимпиада от Атина 2004.

Финалите на турнира по тенис на маса бяха изгледани на живо от президента на Международния олимпийски комитет Томас Бах.