Истински трилър, сякаш режисиран от Алфред Хичкок, бе последният осминафинал на Мондиал 2018. Англия пречупи след дузпи Колумбия, надвивайки го с 5:4 на „Откритие Арена” в Москва. Редовното време на срещата завърши 1:1, а при дузпите Дайър беляза последната дузпа за „трите лъва”. Урибе и Карлос Бака пропиляха наказателните удари за колумбийците, а Джордан Хендерсън също пропусна за албионците. Успехът е изключително ценен за психиката на "трите лъва", които определено нямат успех в исторически план при изпълнението на дузпи. След 1990, 1998, и 2006 година, англичаните най-сетне постигнаха триумф след дузпи на Световни първенства. След този си успех Англия ще мери сили на четвъртфиналите с Швеция, който по-рано във вторник надви Швейцария с 1:0. Победителят от тази двойка ще играе срещу победителя от Хърватия и Русия на полуфинала на тазгодишното световно първенство

Хари Кейн откри за Англия в 57-ата минута, след като капитанът на англичаните бе точен от дузпа, но в самия край на срещата Йери Мина прати мача в продължения, за да донесе луда радост на хилядите колумбийски фенове на стадиона в Москва. Мачът бе изпъстрен с много нарушения, а американският съдия раздаде осем жълти картона в хода на 120-те минути на „Откритие Арена”. При дузпите, Джордан Хендерсън прибъра и накара феновете на Англия да настръхнат. При петия опит  на колумбийците Матеус Урибе нацели горната греда и също не успя. Докрая на наказателните удари футболистите на Гарет Саутгейт бяха безпогрешни, а Карлос Бака бе големият грешник за "лос кафетерос". Така, за първи път от 2006 година Англия се класира на четвъртфинал на Мондиал. На шампионата в Германия "трите лъва" отпадат след дузпи от Португалия.

Хосе Пекерман започнас 4-3-3, а извън състава бе оставен Хамес Родригес. Полузащитникът на Байерн Мюнхен получи травма срещу Сенегал и дори не бе в групата на „лос кафетерос”. Хуан Куадрадо, Хосе Кинтеро и Радамел Фалкао водиха атаката на южноамериканците, като Ел Тигре бе отпред, докато Куадрадо и Кинтеро бяха по фланговете за Колумбия.

Гарет Саутгейт стартира с 3-5-2, което е обичайно за албионците в последните им срещи. Хари Кейн и Рахийм Стърлинг водеха английската атака, а Джон Стоунс, Кайл Уокър и Хари Магуайър пазеха подстъпите пред вратата на Джордан Пикфорд. Те бяха подпомагани по бековете от Киърън Трипиър и Ашли Йънг. Хари Кейн изведе с капитанската лента англичаните.

Тук, специално за Вас, следихме срещата минута по минута.

Англия пръв стигна до чисто положение в срещата. В 13-ата минута Киърън Трипиър центрира добре към Хари Кейн, но нападателят на натисна добре топката към вратата на Давид Оспина и тя отлетя над гредата.  Англия продължи привидно да контролира събитията на терена и бе отборът,който повече желаеше да контролира топката и да опитва атаки. но без сериозен успех. Англичаните се задоволиха с няколко далечни центрирания след свободни удари, но или колумбийските защитници отбиваха топката, или Давид Оспина я ловеше. Кинтеро пък отправи единствения сериозен удар през първото полувреме за Колумбия, но ударът му почти прехвърли стадиона в руската столица.

В 41-ата минута Киърън Трипиър изстреля много добър изстрел от свободен удар, но топката прелетя край десния страничен стълб на Давид Оспина. Три по-късно Кейн опита удар от трудна дистанция, но не намери очертанията на колумбийската врата. В добавеното време на първото полувреме Трипиър достави поредното си добро центриране отдясно, но Санчес блокира подаването с гръб. До топката стигна Джеси Лингард, който от няколко метра стреля ужасно неточно, а Йери Мина все пак му попречи да отправи по-добър удар.

Колумбия и Англия

източник: Gulliver/GettyImages

В 57-ата минута англичаните стигнаха до попадение, а негов автор бе Хари Кейн. Карло Санчес задържа цинично Кейн в наказателното поле, а американският съдия Марк Гейгер бе непоколебим и показа бялата точка. Зад топката застана Хари Кейн, който с премерен изстрел в средата на вратата откри за англичаните.

След гола нервите на терена нараснаха главоломно, а съдията Гейгер показа четири жълти картона за 10 минути.

В 63-ата минута Хари Магуайър симулира много грозно за дузпа в наказателното поле на колумбийците, но съдията Марк Гейгер не се върза и играта продължи. Колумбия опита да наложи натиск, но шансовете пред вратата на Пикфорд липсваха, а защитата на Англия взимаше превес над колумбийското нападение. В 81-ата минута Колумбия стигна до първия си шанс в мача, и то след грешка на албионците. Кайл Уокър отигра трагично една топка в центъра и позволи Карлос Бака да му я отнеме. Бака бе подкрепен в скоростното нападение от Фалкао и Хуан Куадрадо, а той реши да пусне надясно към халфа на Ювентус. Куадрадо спря много слабо топката, а после я прати ужасно неточно и по никакъв начин не притесни Пикфорд.

Две минути на даденото продължение от съдията Гейгер, Урибе тества концентрацията на Джордан Пикфорд. Резервата за Колумбия изпрати бомбен шут от разстояние, който щеше да завърши в сглобката на англичаните, но Пикфорд изби с върха на пръстите в корнер. При последвалия ъглов удар, Колумбия изравни. Куадрадо достави по прелестен начин топката в малката пеналтерия на Англия. Йери Мина бе изпуснат от Хари Магуайър по много лесен начин и Мина от близко разстояние порази вратата на "трите лъва - 1:1. Това бе трети гол на Йери Мина на Световното първенство през 2018 и изравнява постижението на Мирослав Клозе от 2002 година, когато германският стрелец се разписа също три пъти с глава.

Колумбия влезе по-настъпателно в първото продължение след редовните 90 минути. "Лос кафетерос" доминираше игрово над опонента си, като се опита да наложи волята си и донякъде успяваше. В 96-ата минута Йоан Мохика направи добър рейд отляво и пусна прострелно към Фалкао, който не му достигнаха сантиметри да отклони във вратата на Англия, но Пикфорд внимаваше и улови.Минута по-късно англичаните без малко да подарят гол на съперника си. Албионците трябваше да изпълнят тъч, а Ашли Йънг взе топката. На терена се появи втора топка, която вратарят Пикфорд отиде да отпрати извън очертанията, а Йънг метна към Магуайър, който не внимаваше. Вратата на англичаните бе опразнена и колумбийците продължиха и вкараха. Съдията Гейгер обаче отмени гола, след като прецени, че втората топка е повлияла на концентрацията на англичаните. В 104-ата минута Мохика направи поредния си солиден спринт отляво и пак търсеше Фалкао, който отправи слаб изстрел и не затрудни английския страж.

Във второто продължение английските национали се опитаха да опонират по-достойна на Колумбия и им се получи. Хората на Гарет Саутгейт заиграха по-концентрирано в средата и овладяха топката по продължително. Джейми Варди, на два пъти, в началото имаше шанс да даде превес за "трите лъва", но Оспина го разочарова. Джеси Лингард също имаше шанс да затрудни вратаря на Колумбия, но прояви нехайство в 113-ата минута и атаката на Англия претърпя крах.

Така се стигна до изпълнение на дузпи, където нервите на колумбийците не издържа и англичаните продължиха напред. Джордан Хендерсън пропиля първи шанс, като преди това Фалкао, Кейн, Куадрадо, Рашфорд и Муриел не пропускаха. След Хендерсън, за Колумбия на точката застана Матеус Урибе, който стреля много силно, но топката спря в напречната греда. Киърън Трипиър стреля добре в горния десен ъгъл на Оспина и изравни резултата, а Карлос Бака пропусна следващия наказателен удар за южноамериканците. Ерик Дайър бе точен при последния опит, за да прати англичаните на четвъртфинал, където ще играе срещу Швеция.

Колумбия - Англия 1:1 (3:4 след дузпи)

0:1 Хари Кейн (57'-дузпа)

1:1 Йери Мина (90'+3)