Нидерландия постигна първата си победа от четвърт век насам срещу своя регионален и исторически съперник Белгия. „Лалетата“ разбиха с 4:1 „червените дяволи“ в Брюксел, на стадион „Крал Бодуен“.

Стивън Бергвайн откри с хубав изстрел в 40-ата минута, а колегата му в атака Мемфис Депай удвои в 51-ата, след като получи страхотен изваждащ пас в коридор от Стивън Бергхуис. Халфбекът на Интер Дензъл Дъмфрис направи 3:0 в 61-ата, засичайки отблизо успоредно подаване на Дейли Блинд, преди Депай да вкара втория си гол в мача в 65-ата минута за 4:0. Влезлият като резерва Миши Батшуай върна едно попадение в третата минута на добавеното време.

БГНЕС
39 снимки

Първите минути на стадион "Крал Бодуен" не предложиха нищо интересно. Точно след изминаването на 12-ата минута дойде и първият шанс за един от двата отбора. Центриране на Де Бройне към Лукаку бе пресечено от Аке - топката обаче се озова на пътя на Кастан, който потърси горния десен ъгъл на Силесен, но улучи гредата. 60 секунди по-късно Де Бройне залъга противник и опита много красив прехвърлящ удар, ала не сполучи с опита си.

Отговорът на "лалетата" бе мигновен - Боята и Де Бройне не успяха да изнесат от собствената си половина, след като бяха притиснати от Бергвайн. 24-годишният футболист изведе Бергхуис на чиста позиция, но бившият футболист на Фейенорд стреля в тялото на Миньоле. Депай получи шанс да открие минута по-късно, но стреля встрани от 13-14 метра. Изстрел на Блинд от почти същата позиция също не намери целта в средата на полувремето.

В 34-ата минута най-активният в състава на "оранжевите" - Бергхуис, стреля опасно от дъгата, търсейки далечния ъгъл. Мерникът обаче изневери на левичаря.

Пет минути преди края на първата част разиграване на гостите през центъра стигна до Бергвайн. Фланговият футболист на Тотнъм пое топката с гръб, погледна към вратата и в следващата секунда намери мрежата на Симон Миньоле с много прецизен изстрел.

Съвсем малко след попадението на крилото, Дъмфрис нахлу в наказателното поле и опита центриране, което бе спряно от Кастан. Първоначално главният съдия Хосе Мария Санчес Мартинес отсъди дузпа, но след преглед с ВАР отмени 11-метровия наказателен удар. Испанецът видя ясно на монитора, че топката се удря в лицето, а не в ръката на играча на Лестър.

С началото на втората част Мертенс опита изстрел, но Силесен показа, че е във форма и отрази в ъглов удар.

Едва шест минути след началото на втората част се получи поредна грешка в разиграването на "червените дяволи". Клаасен пресече пас в центъра и насочи към Бергхуис, който със страхотен пас в коридор изведе Депай сам срещу Миньоле, а играчът на Барселона нямаше проблем да реализира.

Малко след изминаването на четвърт час от второто полувреме, Бергвайн проби добре и насочи към Бергхуис. Футболистът на Аякс стреля, но Миньоле отрази. Кълбото попадна в Блинд, който веднага насочи топката към малкото наказателно поле, а там Дъмфрис засече за 3:0.

Точно четири минути след третото попадение, "лалетата" нанесоха четвърти удар на "Крал Бодуен". Дълго подаване на Ван Дайк намери Блинд на ръба на засадата - бившият играч на Манчестър Юнайтед насочи веднага с глава към Депай, който с удар от въздуха намери мрежата на белгийците за четвърти път.

Четвърт час преди края уцелилият греда през първата част Кастан прати топката във вратата, стреляйки отблизо след спасяване на Силесен срещу Батшуай. Видео прегледът обаче отмени попадението на крайния защитник.

Десетина минути преди края Дрийс Мертенс получи подаване на скорост и стреля от малък ъгъл в гредата. Силесен все пак бе покрил ъгъла и едва ли топката щеше да навести мрежата му.

В третата минута на добавеното време Миши Батшуай се възползва от хубаво центиране на Алдервейрелд, за да намали унизителния за неговия тим резултат.

FT / Белгия - Нидерландия 1:4

0:1 Стивън Бергвайн 40`

0:2 Мемфис Депай 51`

0:3 Дензъл Дъмфрис 61`

0:4 Мемфис Депай 65`

1:4 Миши Батшуай 90+3`

Белгия: Симон Миньоле, Тоби Алдервейрелд, Дедрик Боята, Ян Вертонген, Тома Мюние(67` - Яник Караско), Аксел Витсел(67` - Миши Батшуай), Ханс Ванакен(46` - Амаду Онана), Тимоти Кастан, Кевин Де Бройне, Еден Азар(46` - Дрийс Мертенс(жк)), Ромелу Лукаку(27` - Леандро Тросар)

Селекционер: Роберто Мартинес

Нидерландия: Яспер Силесен, Нейтън Аке(74` - Матайс де Лихт), Върджил ван Дайк(жк), Юриен Тимбер, Дейли Блинд, Френки де Йонг, Дейви Клаасен, Дензъл Дъмфрис, Стивън Бергхуис(83` - Тюн Коопмайнерс), Мемфис Депай, Стивън Бергвайн