Украйна победи с 2:1 Швеция в последен 1/8-финал на UEFA EURO 2020. Редовното време завърши 1:1, а в последната минута на продълженията тимът на Шевченко стигна до златния гол, който му осигури исторически четвъртфинал.

Резултата откри Олександър Зинченко (27), скандинавците изравниха чрез Емил Форсберг (43). Златния гол в последната минута на продълженията вкара лезервата Артьом Довбик. Червен картон в първото продължение получи Маркус Даниелсон (99) за груб фаул и след намесата на ВАР.

89 снимки

Двата отбора влязоха предпазливо в двубоя и липсваха опасни положения пред вратарите Олсен и Бущан. Едва в 7-ата минута Кулушевски опита удар, който бе избит в корнер. Четири минути по-късно страхотно подаване на Ярмоленко завърши с хубав шут на Яремчук, но вратарят Олсен изби.

В 11-ата минута Украйна можеше да поведе, но вратарят Олсен за пореден път показа, че се намира в страхотна форма. Ярмоленко пусна страхотен пас към Яремчук, който без забавяне шутира, но стражът на шведите с вещина изби. Постепенно скандинавците наложиха контрол върху играта и последваха опасности за вратаря Бущан. Отлично центриране на Кулушевски в 18-ата минута намери Форсберг зад отбраната на Украйна, но ударът му с глава не се получи и топката излезе в аут. Минута по-късно голямата надежда на скандинавците Александър Исак шутира от границата на наказателното поле, но и неговият удар мина встрани от вратата на Бущан.

Малко неочаквано първи се радваха играчите на Андрий Шевченко. В 27-ата минута фантастично подаване с външен фалц на Ярмоленко намери нахлуващия в наказателното поле Зинченко, който със зверски шут по диагонала не остави шансове на Олсен - 0:1.

Шведите бързо можеха да върнат попадението, след като в 30-ата минута капитанът Себастиан Ларсон от фаул изненада Бущан. Все пак вратарят се разтегна и изби в корнер.

Две минути преди почивката логично се стигна до изравняване. Емил Форсберг изстреля истински снаряд, който след рикошет в крака на Забарний влетя зад гърба на Бущан.

Втората част започна с атаки и към двете врати, но гол не падна най-вече заради малшанса. В 55-ата минута гредата спаси "тре крунур" след удар на Сидорчук, а 60 секунди по-късно левият стълб на вратата на Бущан попречи на Форсберг да се разпише за втори път. Вратарят на украинците пък показа блестящ рефлекс в 66-ата минута, след като се разтегна максимално и изби мощен шут на Кулушевски. Късметът отново не бе с Форсберг в 69-ата минута, когато поредната му солова акция завърши с перфектен удар, но този път напречната греда бе последна преграда.

60 снимки

Минута преди края защитата на Украйна проспа едно дълго подаване на Екдал, което изведе на добра позиция Кулушевски, но с решителна намеса Забарний изби в корнер.

В 99-ата минуна шведите останаха с 10 души. Маркус Даниелсон получи червен картон за ужасяващ фаул срещу Артьом Беседин, при който крака на украинеца се огъна и той не успя да завърши мача. Реферът Даниеле Орсато първоначално не видя добре ситуацията, тъй като шведът игра с топката, но след намесата на ВАР изгледа положението и без колебание вдигна червен картон.

Когато всички чакаха дузпите, Украйна нанесе смъртоносен удар. В 120-ата минута Зинченко центрира отляво в наказателното поле, където резервата Артьом Довбик се вклини между централните бранители на "тре крунур" и отблизо с глава прати топката в мрежата на Робин Олсен. В добавените три минути шведите не успяха да се съвземат от шока и напуснаха терена в Глазгоу с наведени глави.

FT ШВЕЦИЯ 1:2 УКРАЙНА

Стадион: "Хемпдън Парк" /Глазгоу, Шотландия/

Рефер: Даниеле Орсато /Италия/

0:1 Олексей Зинченко (27)

1:1 Емил Форсберг (43)

1:2 Артьом Довбик (120)

Швеция: 1 Робин Олсен 2 Микаел Лустиг 3 Виктор Линдельоф 24 Маркус Даниелсон 6 Лудвиг Аугустинсон 7 Себастиан Ларсон 8 Албин Екдал 20 Кристофър Олсон 10 Емил Форсберг 11 Александър Исак 9 Маркус Берг

Селекционер Яне Андерсон

Украйна: 1 Георгий Бущан 21 Александър Караваев 13 Илиа Забарний 22 Микола Матвиенко 16 Виталий Миколенко 17 Олександър Зинченко 6 Тарас Степаненко 8 Руслан Малиновски 10 Микола Шапаренко 7 Андрий Ярмоленко 9 Роман Яремчук