Отборът на Испания записа много важен успех над Австралия с резултат 1:0 във втория си двубой от група „C“ на олимпийския турнир по футбол в Япония. Единственото попадение отбеляза Микел Оярсабал в 81-ата минута.

През целия двубой на терена имаше само един отбор - този на "Ла Фурия". Испанците контролираха развоя на срещата през цялото време и създадоха няколко отлични шанса за попадение, но голът падна в заключителните минути. По този начин те записаха първи успех на Олимпийските игри, след като в първия кръг направиха нулево равенство с Египет.

Испания вече има 2 точки в актива си и излезе начело в класирането в групата, с една повече от днешния си съперник, който остава втори. В последния си мач "Ла Фурия" ще играе с Аржентина, докато австралийците ще срещнат Египет.

Gulliver/GettyImages
28 снимки

Първият половин час мина под диктовката на испанците, които владееха инициативата в двубоя.

Първата сериозна опасност дойде в 21-ата минута, когато Микел Оярсабал бе изведен отляво в наказателното поле от Хави Пуедо, след което нападателят на Реал Сосиедад шутира силно, но топката се отби от напречната греда на Австралия.

В 28-ата минута Пау Торес се извиси във въздуха и засече с глава центриране в наказателното поле, но изстрелът му попадна право в ръцете на вратаря Том Глоувър.

Крилото на Еспаньол Хави Пуедо можеше да изведе Испания напред в резултата в 36-ата минута след много технично изпълнение. Марк Кукурея центрира отляво в наказателното поле, където Пуедо засече топката от въздуха с пета, но тя прелетя над вратата на Австралия.

Три минути преди края на първата част Карлос Солер бе изведен отлично в наказателното поле и моментално шутира, но Глоувър бе заел добра позиция и изби в корнер.

В добавеното време на първото полувреме Хави Пуедо успя да достигне до една отбита топка  в пеналтерията и стреля опасно, но на сантиметри от гредата в аут.

В 54-ата минута Оярсабал беше близо до това да даде аванс на Испания. Много хубаво дълго подаване намери Дани Олмо отдясно, след което той комбинира с нападателя на Сосиедад в наказателното поле. Оярсабал успя да си отвори коридор за удар, но топката профуча точно над напрчената греда на Глоувър.

За Испания на терена се появиха Брайън Хил и Марко Асенсио, които замениха Хави Пуадо и Карлос Солер.

В  65-ата минута Райли МакГрий опита късмета си от границата на наказателното поле, но топката прелетя високо над напречната греда на скучаещия Унай Симон.

Пет минути по-късно Дани Олмо получи в наказателното поле и шутира, но твърде слабо, за да затрудни вратаря.

В 78-ата минута пред резервата Рафа Мир се откри чудесна възможност, след като се включи в наказателното поле и шутира, но Глоувър спаси в корнер. Секунди след това Асенсио центрира в пеналтерията, където отново Мир засече с глава, но над вратата.

Испанците все пак успяха да пробият защитната стена на "кенгурутата" в 81-ата минута, когато поведоха в резултата. Марко Асенсио центрира отдясно в наказателното поле, където Оярсабал се оказа на чудесна позиция и с глава съумя да прати топката във вратата на Австралия - 0:1.

До края на двубоя футболистите на Испания успяха да удържат крехката си преднина и се поздравиха с първи успех на олимпийския турнир в Япония.

FT | АВСТРАЛИЯ – ИСПАНИЯ 0:1

0:1 Микел Оярсабал 81'

Жълти картони: Оскар Хил (Испания) 3'; Лачлан Уелс (Австралия) 43', Райли МакГрий (Австралия) 52', Мичел Дюк (Австралия) 57'

Стартови състави на двата отбора:

АВСТРАЛИЯ (4-4-1-1): 1. Том Глоувър – 2. Натаниел Аткинсън, 14. Томас Денг (к), 5. Хари Сутар, 16. Джоел Кинг – 20. Лачлан Уелс, 10. Денис Генреау, 17. Конър Меткалф, 11. Даниел Азрани – 8. Райли МакГий – 12. Мичел Дюк

Селекционер: Греъм Арнолд

ИСПАНИЯ (4-3-3): 1. Унай Симон – 3. Марк Кукурея, 4. Пау Торес, 12. Ерик Гарсия, 18- Оскар Хил – 14. Карлос Солер, 6. Мартин Зубименди, 16. Педри – 17. Хави Пуадо, 11. Микел Оярсабел (к), 19. Дани Олмо

Селекционер: Хосе Луис Де Ла Фуенте

Главен съдия: Бамлак Тесема Вейеса, Етиопия