Световният шампион по баскетбол за мъже Испания не допусна изненада на старта си в група "C", като победи домакините от Япония с 88:77 (18:14, 30:14, 21:28, 19:21).

Отборът на Серхио Скариоло не остава съмнения в превъзходството си, като набързо поведе със 7:0. Испанците увеличиха оборотите и на почивката водеха с 48:24, като във втората част направиха серия от 22:2.

С най-много точки за испанците се отчете баскетболистът на Минесота Тимбъруулвс Рики Рубио, който вкара 20. 13 точки добави Виктор Клавер, а с 12 остана Марк Гасол. Клавер се отличи и с 9 спечелени борби, докато по 6 направиха Руди Фернандес и Усман Гаруба.

За отбора на Япония се отличиха двете местни звезди от НБА Руи Хачимура, който играе за Вашингтон Уизърдс, и Юта Ватанабе, който е баскетболист на Торонто Раптърс. Първият завърши мача с 20 точки и 2 борби, а Ватанабе заби 19 точки и спечели 8 борби.

В следващия мач Испания ще има по-сериозно изпитания, като в четвъртък се изправя срещу Сърбия. Япония пък излиза в същия ден срещу Словения на Лука Дончич.