Европейският шампион Словения победи световния шампион Испания с 95:87 (20:24, 21:20, 27:26, 27:17) и завърши на първо място в Група "С" на олимпийския турнир по баскетбол.

Словенците записаха трета поредна победа в предварителната фаза, а за звездата им Лука Дончич това бе 16-и успех в 16 мача с националната фланелка в официални срещи.

Двубоят в "Сайтама Супер Арена" беше много равностоен, като словенците измъкнаха победата буквално в последната една минута.

През първото полувреме Испания беше отборът, който имаше инициативата, а в началото на второто полувреме световните шампиони поведоха с 12 точки при 57:45.
Разликата обаче не пречупи словенския състав, който със серия от 8:0 точки изравни за 68:68 точно преди края на третата четвърт.

В последните 10 минути двата тима размениха на няколко пъти водачеството. 2:35 минути преди края тройка на Клемен Препелич даде преднина на Словения от 86:85. Още два наказателни удара от страна на Препелич и два на Зоран Драгич в последните 14 секунди на мача подсигуриха победата на европейските шампиони.

Влатко Чанчар бе най-резултатен за победителите с 22 точки. 16 точки вкара Майк Тоби, с 15 остана Препелич, а Лука Дончич, който непрестанно бе дублиран от гардовете на Испания, завърши с 12 точки, 14 борби и 9 асистенции. За Испания с 18 точки най-полезен бе Рики Рубио, а Алберто Абалде прибави 12.

В другия мач от групата Аржентина стигна до лесен успех с 97:77 (26:16, 20:22, 19:15, 32:24) над Япония и си осигури класиране на четвъртфиналите.

За световните вицешампиони 41-годишният Луис Скола реализира 23 точки, Факундо Кампацо прибави 17, а с 16 завърши Габриел Дек.

За японците, които отпадат от турнира с три загуби, Юдай Баба вкара 18 точки, а 17 реализира Юта Уатанабе.

По-късно днес чрез жребий ще бъдат определени двойките за четвъртфиналите. Мачовете са на 3 август.