Отборите на Испания и Словения се класираха предсрочно за четвъртфиналите на олимпийския турнир по баскетбол при мъжете.

В повторение на финала от последното световното първенство Испания победи Аржентина с 81:71 (20:25, 20:9, 21:19, 20:18).

Испанците започнаха трудно срещата, изоставаха с 6:15 в самото начало на двубоя и загубиха първата четвърт с 20:25. Но във втората четвърт световните шампиони успяха да осъществят пълен обрат след 20:9 и да водят на полувремето с 40:34.

През вторите 20 минути изключително опитният испански тим имаше контрол над срещата и спокойно успя да я затвори, за да регистрира втората си поредна победа в Токио.

Плеймейкърът Рики Рубио бе над всички за Испания с 26 точки, а ветеранът Серхио Юл добави още 10 точки. За Аржентина Николас Лапровитола вкара 27 точки, а с 13 завърши 41-годишният Луис Скола.

В ранния мач от днешната програма Словения прегази домакина Япония със 116:81. Словенците, които в първия си мач победиха Аржентина със 118:100 (29:23, 24:18, 27:23, 36:17), отново нямаха никакви затруднения и взеха всяка една от четирите части.

Звездата на словенците Лука Дончич завърши мача с 25 точки, 7 борби и 7 асистенции за 26 минути игра. Зоран Драгич пък вкара още 24 точки, а Влатко Чанчар остана с 16. Освен това всички 12 играчи в ротацията на словенците реализираха поне по един кош.

За Япония Руи Хачимура реализира 34 точки, Юта Уатанабе добави 17, а Макото Хиеджима завърши срещата с 10 точки.

Мачове от втория кръг на груповата фаза на олимпийския турнир по баскетбол за мъже: