Суперзвездата на Уелс Гарет Бейл се оказа решаващата фигура за своя национален отбор при домакинската победа над Белгия в квалификационна група B по пътя към финалите на Евро 2016. Крилото на Реал Мадрид реализира единствения гол за 1:0, който донесе успех над намиращия се на второ място в ранглистата на ФИФА тим на „червените дяволи“.

Изходът на мача вдъхна сигурност на „драконите“ в преследването на заветната цел, а дистанцията пред белгийците се увеличи на три точки.

Момчетата на Марк Вилмотс бяха тези, които тръгнаха по уверено в Кардиф и наложиха волята си с продължителен контрол върху топката и бързи разигравания. Раджа Наинголан често се включваше в атака от втора позиция, а комбинациите между Еден Азар, Кевин де Брюин и Кристиан Бентеке вещаеха постоянна опасност. В 14-ата минута именно звездата на Челси имаше много добра ситуация, за да открие резултата. Крилото проби отляво и веднага потърси целта с хубав удар, който прелетя над напречната греда.

Домакините обаче бяха тези, които нарушиха нулевото равенство в 25-ата минута. Хал Робсън-Кану спечели фаул, при който доста играчи на Уелс се включиха в наказателното поле. Рамзи центрира наглед не много опасно, Джо Алън се размина с топката, която стигна до Наинголан. Халфът на Белгия обаче вместо да изчисти напред, реши да отклони към собствената си врата, а Бейл вече бе заел позиция, за да прониже Тибо Куртоа.

В 34-ата минута уелсците можеха съвсем да зашеметят съперника си, ала Робсън-Кану не можа да насочи по прецизно удара си от близка дистанция.

След паузата Кристиан Бентеке почти веднага застраши вратата на Уейн Хенеси след силен изстрел с глава, който прелетя над целта. В 61-ата Азар засече красиво центриране от фланга само за да види как изстрелът му е блокиран от бранител.

След тези ситуации домакините затегнаха редиците в отбрана и не допуснаха други опасности, за да увеличат актива си на 14 точки. Белгия нямаше как да загуби втората си позиция (11 т.), но с оглед развитието на другите срещи битката за нея се завърза още повече.

Босна и Херцеговина успя да осъществи пълен обрат от 0:1 до 3:1 срещу Израел у дома с два гола на Един Джеко. Тал Бен Хаим II откри за гостите в края на първата част, но само две минути след него – в 43-ата – Един Висча изравни. Последва и дузпа в продължението на първата част, при която Джеко изведе тима си напред. Нападателят на Манчестър Сити приключи интригата четвърт час преди края с премерен удар в типичния си стил.

Кипър също предяви претенции най-малко за третата позиция след успех с 3:1 над Андора. Домакините от скромната държава поведоха с автогол на Доса Жуниор във втората минута, но хеттрик на Нестор Митидис не позволи на изненадата да се случи. За Жуниор обаче мачът не беше от най-добрите, тъй като през втората част той изпусна и дузпа.

Успехът изравни Кипър по точки с Израел, като двата тима имат по 9 на сметките си. Босна пък е директно зад тях с 8 пункта.