Олимпийският шампион Русия е първият отбор, който си осигури класиране за полуфиналите в мъжкия волейболен турнир. Сборная се наложи с 3:0 (25:15, 25:20, 25:18) над Канада в четвъртфинален мач, продължил едва 69 минути.

В първия гейм двата отбора започнаха равностойно, като резултатът бе равен при 8:8. След това обаче Русия направи серия от точки и поведе с 18:11. До края на гейма руснаците не изпуснаха инициативата и спечелиха с 25:15.

Във втората част играчите на Владимир Алекно поведоха с 3-4 точки разлика още от първите няколко разигравания, като тази разлика се запази до края на гейма, дошъл при 25:20.

Третият гейм бе повторение на първия, като Русия отново направи разлика в средата му и го затвори на 18.

Максим Михайлов записа 12 точки за Русия, а капитанът Сергей Тетюхин завърши с 9. За Канада най-резултатен бе Гордън Перен, който направи 9 точки.

В полуфиналите Русия ще играе с победителя от срещата между Бразилия и Аржентина.