Отборът на Колумбия победи Сенегал с 1:0 в последен, трети мач от група Н на Мондиал 2018 и се класира за осминафиналите в група Н, събирайки 6 точки в челото на класирането.

В следващата фаза Колумбия ще играе срещу втория от група G, който ще е Англия или Белгия.

Тимът на Сенегал остана на трето място в групата с 4 точки и отпадна от Световното първенство по футбол.

Като втори се класира отборът на Япония, който загуби с 0:1 от Полша, също събра 4 точки и имаше същата голова разлика като Сенегал 4:4, но заради по-малко жълти картони изпревари сенегалците.

В директния мач между Япония и Сенегал в групата резултатът бе 2:2.

Победният гол за Колумбия в двубоя срещу Сенегал падна през второто полувреме. В 74-ата минута Йери Мина отбеляза на 1:0 за Колумбия, засичайки с глава центриране от корнер. Именно Йери Мина бе избран за Играч на мача между Колумбия и Сенегал.

През първото полувреме най-интригуващият момент бе отсъдената дузпа и съответно отмененото решение на рефера Милорад Мажич за наказателния удар. В 18-ата минута Мажич отсъди нарушение на Давинсон Санчес срещу Садио Мане в наказателното поле.

След намесата на системата ВАР, реферът Милорад Мажич промени решението си и дузпа за Сенегал нямаше с извода, че Санчес първи е играл с топката при съприкосновението с Мане.

Преди това, в 9-ата минута при атака на Сенегал, Кейта Балде центрира към наказателното поле, където вратарят на Колумбия Давид Оспина улови топката. Малко по-късно Хуан Кинтеро стреля ниско по терена, като стражът на сенегалците Хадим Ндиайе се справи и изби топката.

Колумбийците имаха нов шанс в 25-ата минута. Хуан Кинтеро прати топката в наказателното поле на Сенегал, но там Радамел Фалкао не успя да засече добре топката към вратата на съперника, а и бе в засада.

ВИЖТЕ РАЗВИТИЕТО НА ДВУБОЯ

Gulliver/GettyImages
100 снимки

След почивката Сенегал имаше нови възможности за попадение. В 64-ата обаче Садио Мане не успя да отправи хубав удар, след като се подхлъзна при изпълнението.

Научавайки резултата в другия мач от група Н, където Полша поведе на Япония и така бяха на път да отпаднат, футболистите на Колумбия натиснаха съперника.

В 68-ата минута Луис Муриел падна в наказателното поле на Сенегал след сблъсък с вратаря Хадим Ндиайе, който с крак изби топката.

Колумбия нанесе своя удар в 74-ата минута.Йери Мина даде преднина на колумбийците след като засече с глава след центриране в наказателното поле.

Сенегалците опитаха да изравнят и да се върнат в играта за класиране на осминафиналите, но не успяха.

В 77-ата минута Давид Оспина спаси удар на Мбайе Нианг към вратата на Колумбия, а малко по-късно пак Оспина се намеси навреме.

До края усилията на сенегалците за гол и изравняване не дадоха резултат и тимът, воден от Алиу Сите отпадна от Мондиал 2018.

Стартовите състави:

Сенегал: Хадим Ндиайе, Калиду Кулибали, Салиф Сане, Юсуф Сабали, Ламин Гасама, Идриса Гана Гей, Шейку Куяте, Кейта Балде, Мбайе Нианг, Исмаила Сар, Садио Мане

Колумбия: Давид Оспина, Йоан Мохика, Давинсон Санчес, Йери Мина, Сантяго Ариас, Хуан Кинтеро, Карлос Санчес, Матеус Урибе, Хамес Родригес, Хуан Куадрадо, Радамел Фалкао