Коста Рика победи Япония с 1:0 в мач от група Е на Мондиал 2022. В герой за победителите се превърна Кейшър Фулър, който вкара единственото попадение в мача десетина минути преди края. Двата тима изиграха доста слаб мач, в който почти липсваха голови положения.

Така Коста Рика завърза битката за елиминационната фаза в групата, като събра 3 точки. Толкова имат Япония и Испания, а с 0 точки е Германия. По-късно тази вечер е гвоздеят на груповата фаза на Мондиал 2022 между Бундестима и "Ла Фурия".

Gulliver/GettyImages
65 снимки

Двубоят започна в равностойно темпо, като в първите няколко минути двата тима не предприемаха сериозни рискове и предпочитаха да действат на сигурно. Постепенно футболистите на Япония започнаха да гледат по-сериозно към вратата на своя противник, но трудно стигаха до чисти положения пред вратата на Кейлор Навас.

Едва след 35 минути игра играчите на селекционера Луис Фернандо Суарес съумяха да направят нещо интересно в предни позиции. След продължителна атака на „лос тикос”, топката попадна във Франсиско Калов, който пробва далечен шут. Ударът бе блокиран от бранител в синьо, но коженото кълбо се озова в Джоел Кембъл, който стреля технично с външен фалц, но неточно.

В крайна сметка първото полувреме не предложи нищо интересно и логично двата тима се оттеглиха на почивка при равенство 0:0. Футболистите на двата тима не успяха да отправят нито един точен удар в противниковата врата.

Втората част започна отлично за Япония. Само в рамките на две минути след почивката, „самураите” стигнаха до два страхотни шанса за гол. Първо Хидемаса морита стреля много добре от границата на наказателното поле, но Кейлор Навас актобатично спаси с една ръка.

Малко след това резервата Ито също пробра късмета си с удар с глава, но и този път Навас нямаше особени проблеми и улови топката.

Определено тимът на Япония взе инициативата в мача и пренесе играта предимно в половината на своя съперник. Играта на „самураите” в предни позиции стана доста по-разнообразна, като на моменти отбраната на костариканците изпитваше сериозни трудности.

В 72-ата минута "самураите" получиха възможност да изпълнят пряк свободен удар на границата на наказателното поле фронтално срещу вратата. Зад топката застана Камада, но топката срещна стената.

В 80-ата минута Коста Рика излезе напред в резултата. Отбраната на японците сбърка пред наказателното поле, което позволи на Техеда да подаде към Фулър. Защитникът отправи техничен удар, който след рикошет стана неспасяем за Гонда - 0:1.

В 89-ата минута Камада проби отляво и намери Ито. Нападателят отправи удар от дузпата, който Навас успя да избие в Овиедо, след което стражът улови топката.

ЯПОНИЯ – КОСТА РИКА 0:1

0:1 Кейшър Фулър (80)

Стадион: „Ахмад Бин Али”, Ар-Раян

Рефер: Майкъл Оливър, Англия

Япония (4-5-1): 12 Шуичи Гонда, 2 Мики Ямане, 4 Коу Итакура, 22 Мая Йошида, 6 Ватаро Ендо, 8 Рицу Доан, 13 Хидемаса Морита, 15 Даичи Камада, 24 Юки Сома, 21 Аясе Уеда

Селекционер: Хаджиме Мориясу

Коста Рика (4-4-2): 1 Кейлор Навас, 6 Оскар Дуарте, 8 Браян Овиедо, 15 Франсиско Калво, 19 Кендал Уотсън, 4 Кейшер, Фулър, 5 Селсо Боргес, 12 Жерсон Торес, 17 Йелцин Техеда, 7 Антони Контрерас, 12 Джоел Кембъл

Селекционер: Луис Фернандо Суарес