„Дяволско”,  чудовищно харакири прободе в приказен мач смелите „самураи” от Япония и те бяха покосени от Белгия за броени минути. През второто полувреме Япония поведе сензационно с 2:0, но след това европейците се вдигнаха и стигнаха до почти немислимия обрат за общо 25 минути – 3:2 за Белгия в осминафинала!

А вълшебният Мондиал продължи да радва с шеметни резултати и страхотни мачове.

Победителите ще се изправят срещу Бразилия на 6 юли от 21 ч. в Казан в четвъртфинален сблъсък.

Следихме мача минута по минута в Gong.bg

БЕЛГИЯ - ЯПОНИЯ 3:2

0:1 Генки Харагучи 48, 0:2 Такаши Инуи 52, 1:2 Ян Вертонген 69, 2:2 Маруан Фелаини 74, 3:2 Насер Шадли 90+4

Началото на мача бе добро за японците, които успяваха да държат резултатните белгийци далеч от вратата си и същевременно да поглеждат и към тяхната, макар и без опасности

Постепенно обаче „чевените дяволи” установиха превес в играта, стигнаха и до три корнера пред азиатската врата.

Все повече засилваха натиска европейците. Отблизо за малко не успя да овладее топката Ромелу Лукаку, но пропусна. После и Венсан Компани не успя да отклони добре. „Самураите” започнаха да се огъват пред напора на Белгия.

В 31-ата минута обаче и Кагава създаде напрежение пред вратата на Белгия, след центриране ударът на Нагатомо с глава изпрати топката в ръцете на Куртоа.

В 36-ата минута удар на Азар бе блокиран, след него пробва и Витсел, но над вратата на Япония.

В 44-ата минута Куртоа бе на път да направи чутовна глупост, след като не успя да улови една съвсем лека топка, но след това все пак я хвана, преди тя да премине тотално не само между краката му, но и голлинията.

Японците започнаха и завършиха добре полувремето, белгийците доминираха по средата, но двете нули останаха на таблото след първото полувреме.

Втората част на мача започна сензационно. Бърза контра на японците бе завършена и превърната  след леко  колебание в гол от от Генки Харагучи в 48-ата минута – 0:1.

Веднага след това Еден Азар тресна левия стълб на японската врата.

Но скоро ново японско цунами заля Белгия. В 52-ата минута Такаши Инуеи стреля от над 20 метра и направи за втори път безпомощен Куртоа – 0:2.

Сензацията започна да се пече!.

Голям пропуск в 62-ата минута направи  Ромелу Лукаку – получи идеална топка за глава и отблизо я изпрати встрани от вратата.

В 69-ата минута Белгия все пак върна един гол и надеждите си. След продължително задържане на топката в наказателното поле на Япония Ян Вертонген със странен параболичен удар с глава намери ъгъла и намали на 1:2.

В 72-ата минута Де Бройне шутира, но две японски камикадзета се хвърлиха на шпагати и избиха в корнер.

В 74-ата минута обаче обратът стана факт, поне частичен – 2:2. Еден Азар центрира и Маруан Фелаини направи това, което може отлично да прави точно по този начин – гол с глава.

В  83-ата минута опитния Кейсуке Хонда излезе на стрелкова позиция, но Компани изби в корнер за японците.

В  85-ата минута „Самураите” оцеляха двукратно в рамките на секунди. Два поредни удара с глава - на Шадли и Лукаку,  бяха спасени от  Кавашима, който изби в корнер.

В 90-ата минута Витсел за малко да си вкара автогол, но топката бе избита от Куртоа в корнер.

В 4-ата дбавена минута от редовното време японците изпълниха корнер пред белгийската врата, но тръгна мълниеносна контра. Мюниер пусна към Лукаку, той прескочи топката и Насер Шадли вкара решителния трети белгийски гол за невероятния обрат от 0:2 до 3:2.

68 снимки

БЕЛГИЯ – ЯПОНИЯ 3:2

0:1 Генки Харагучи 48, 0:2 Такаши Инуи 52, 1:2 Ян Вертонген 69, 2:2 Маруан Фелаини 74, 3:2 Насер Шадли 90+4

БЕЛГИЯ /3-4-3/: 1 Куртоа, 2 Алдервейрелд, 4 Компани, 5 Вертонген, 6 Витсел, 7 Де Брюин, 9 Р. Лукаку, 10 Е. Азар, 11 Караско /65-Шадли/, 14 Мертенс /65-Фелаини/, 15 Мюние. Селекционер – Роберто Мартинес

ЯПОНИЯ /4-2-3-1/: 1 Кавашима, 3 Шоджи, 5 Нагатомо, 7 Шибасаки /81-Ямагучи/, 8 Харагучи /81-Хонда/, 10 Кагава, 14 Инуи, 15 Осако, 17 Хасебе, 19 Х. Сакай, 22 Йошида . Селекционер – Акира Нишино

Съдия: Маланг Диедиу /Сен/

Стадион: "Ростов Арена" - 41 466 зрители