Българският национален отбор по волейбол постигна втора победа в третия си мач от Лигата на нациите. В китайския гранд Нинбо "лъвовете" осъществиха обрат срещу Аржентина и надвиха с 3:1 гейма (19:25, 25:19, 25:21, 25:22). Така активът ни в турнира вече е 2 успеха и 1 поражение.

Българите започнаха участието си с труден успех над Китай в пет гейма, а след това отстъпиха срещу САЩ с 1:3. „Гаучосите” пък остават без победа, след като по-рано паднаха последователно от САЩ (2:3) и Китай (0:3).

Срещу Аржентина няколко бяха основните моменти в превъзмогването на трудното начало. "Гаучосите" бяха изключително организирани в отбрана в откриващия гейм и чудесно разгадаваха намеренията на титулярния разпределител Георги Братоев. Пламен Константинов реагира навременно и преди началото на втория гейм пусна резервния плеймейкър Георги Сеганов. 24-годишният състезател внесе нужното разнообразие, като бе дейно подпомогнат от Светослав Гоцев и Георги Учиков. В зъщита много полезен беше либерото Владислав Иванов.

Учиков беше подчертано най-резултатният на терена с 26 точки. Валентин Братоев бе веднага след него с 15 точки, някои от които паднаха в много важни мигове. От 12-те точки на Гоцев пет бяха от блокада - елемент, който не работеше много добре в началото на срещата.

За Аржентина най-резултатен беше Бруно Лима, който натрупа своите 12 точки само в четвъртия гейм на мача.

Победата ни изкачи временно до петата позиция във временното класиране.

Развитието на мача гейм по гейм:

Първи гейм - 19:25

Мачът стартира много лошо за нашите. Атаките ни в началото изобщо не въвяха, а противникът бързо натрупа авас от 4:0. Южноамериканците не трябваше да полагат много усилия, за да пазят преднината си. Координацията в офанзивната ни игра не бе на ниво и първото техническо прекъсване дойде при 5:8. След него най-сетне направихме успешна блокада, която сведе разликата до само точка. Впоследствие обаче дойде нова лоша серия и Пламен Константинов взе таймаут при 7:11. Началният ни удар определено не вървеше, като по-странното бе, че Аржентина имаше повече проблеми с флот сервисите, отколкото тези с отскок. Второто техническо прекъсване дойде при 14:16.

"Гаучосите" продължиха да изповядват същия си дефанзивен стил и след това. Те отказваха да поемат излишни рискове при атаките и ако не бяха сигурни в попадението, просто прехвърляха топката в нашата половина. В същото време добрата игра на блок им даваше сигурност. При 17:18 ние изтървахме чудесна възможност да изравним резултата след двоен удар на разпределя Георги Братоев. В следващото разиграване капитанът на аржентинците Мартин Рамос от зона 4 доведе нещата до 17:20. Грешка при посрещането даде шанс на Аржентина да реализира контра, с която резултатът стигна 19:23. Впоследствие Учиков беше спрян от двоен блок и противникът получи геймбол. Валентин Братоев игра с максимален риск в последвалата ситуация и сбърка, с което изгубихме първата част - 19:25.

Втори гейм - 25:19

Пламен Константинов реши да даде шанс на другия ни разпределител Георги Сеганов, а решението запчона да дава резултати. С непоклатимата си блокада Аржентина дръпна с 4:1, но взаимодействието между Сеганов и Светослав Гоцев даде плодове. Центърът вкара две чудесни попадения и изоставането ни стана минимално. При 6:7 южноамериканците спасиха няколко много трудни топки, преди в крайна сметка дългото разиграване да приключи с мощна атака за Учиков отдясно. Веднага след това сервисът пак ни предаде и техническото прекъсване стана факт при 7:8.

Блокада на Гоцев най-сетне ни даде аванс в резултата при 9:8, но веднага след това дойде и поредната грешка от сервис. Една от редките грешки при атака за Аржентина доведе нещата до 11:9, като селекционерът на противника Хулио Веласко моментално взе прекъсване. Ас на Скримов увеличи аванса ни до 13:10, а след това получихме подарък при спасената от противника топка и Валентин Братоев се възползва с атака по правата. Страхотният Гоцев с поредна силна изява направи резултата 15:10. Второто техническо прексъсване беше при 16:11 за България.

Голямата разлика като че ли изпи и последните съпротивителни сили на Аржентина в гейма. Тимът на Пламен Константинов умело контролираше нещата на терена с далеч по-доброто си представяне в атака. Разликата постоянно бе 5-6 точки в наша полза, а накрая съперникът сам сбърка и геймовете бяха изравнени след 25:19.

Трети гейм - 25:21

И тази част тръгна много равностойно. Нито един от двата тима не успя да излезе с повече от точка напред, а първото техническо прекъсване бе при 8:7 в наша полза. Гоцев и Учиков ни осигуриха преднина от 10:8. Двоен блок срещу Рамос увеличи преднината ни до три точки, а капитанът на Аржентина седна за малко на пейката, тъй като неговата, като и цялостната ефективност на отбора в атака драстично спаднаха. В същото време обаче много бързо нашият тим проигра преднината си, като всичко започна с лоша комуникация при един блок. Почти без усилия аржентинците изравниха за 12:12. Все пак преодоляхме миникризата и второто техническо прекъсване също дойде при аванс за България - 16:14.

Блокада на Гоцев срещу Алехандро Торо ни изведе напред с 18:15. Защитата на Аржентина вече не бе на същото ниво, докато разбирателството между Сеганов и Учиков ставаше все по-добро. Именно двамата изковаха точката, която направи резултата 20:16. "Гаучосите" съкратиха изоставането си до две точки, но пък Валентин Братоев направи много важен блокаут за 23:20. В следващото разиграване Братоев спаси важна топка, което даде шанс за контраатака и Учиков се възползва - 24:20. Отново Учиков беше човекът, който с блокаут донесе победата в гейма с 25:21.

Четвърти гейм - 25:22

Време беше за отчаяни мерки и Хулио Веласко пусна в игра резервния си диагонал Бруно Лима. 22-годишният нападател се включи много добре, като успяваше да намира пролуки в блокадата ни. Нашият блок също се представяше на ниво и при първото техническо прекъсване бе при 8:7 за България. Срещата продължи да се движи равностойно, когато дойде и втората ни директна точка от сервис, дело на Николай Пенчев. Следващият му сервис също ни отвори шанс да отбележим и го сторихме чрез Вальо Братоев, макар че контрата на Светослав Гоцев не се получи - 13:11. Отново обаче аржентинците успяха да ни настигнат бързичко. Първо Гайего реализира по диагонала, а после блокадата на съперника омекоти нашата така и Бруно Лима изравни. След третата поредна точка за Аржентина Пламен Константинов се видя принуден да вземе таймаут.

При второто техническо прекъсване изоставахме с точка, а аржентинците направиха двойна смяна с идеята да вдигнат ръста при блокировачите. Именно появилите се на игрището състезатели допуснаха две поредни грешки и пак се оказахме напред в резултата - 17:16. Солиден троен български блок спря Бруно Лима за 19:16. Трите точки бяха комфортна разлика, която поддържахме без проблем. Сеганов блесна с неочаквано коварен сервис и аржентинците просто прехвърлиха топката, а Учиков със сила проби блокадата за 23:19. Грешка от начален удар от другата страна ни въоръжи с 4 мачбола. Първите 2 много бързо ги проиграхме и Пламен Константинов веднага взе прекъсване. То се оказа ползотворно, защото макар аржентинците да спасиха мощната атака на Учиков, после сбъркаха в опита да организират контранападение - 25:22 и мач за България!