Истории от Олимпиадата

, Истински величия видяха първия медал на Байлс в Париж

Истински величия отделиха от времето си, за да наблюдават на живо Симон Байлс и националния отбор на САЩ по спортна гимнастика при жените в Париж.

Тимът спечели златния медал в отборната надпревара в зала "Берси" във френската столица.

Местата си по трибуните бяха заели милиардерът Бил Гейтс, холивудските звезди Натали Портман и Никол Кидман. И още много други...

Симон Байлс

източник: Gulliver/GettyImages

Един любопитен детайл от церемониите по награждаване направи впечатление на много фенове на Олимпийските игри в Париж. Медалистите получават своите отличия на подиума, но и дълга и тънка картонена кутия.

Тази мистериозна кутия се откроява в ръцете на носителите на медали, може би най-вече защото не се вижда какво има в нея. Това е нещо различно от досегашните издания на олимпиади.

Какво има в кутията?

Организаторите разкриха, че в нея се крие плакат, специално изработен от френски художник за олимпиадата. Транспарантът се дава като специална благодарност на всеки медалист.

Церемония по награждаването

Националните състезатели по джудо на Испания Лаурита Мартинес и Хосе Аранда си казаха "да" пред Айфеловата кула в Париж.

"Да, любов", е озаглавена снимката от Мартинес.

Лаура Мартинес се класира на пето място в категория до 48 килограма на Игрите в Париж.

Париж 2024 лого

източник: БГНЕС

Олимпийско предложение за брак пред Айфеловата кула

30.07.2024

Калояна Налбантова записа първи успех на Oлимпийските игри в Париж. Българската бадминтонистка се справи с представителката на домакините Сюефей Ци с 2:0 (21:18, 21:18) в мач от Група А. Срещата продължи 48 минути.

Успехът, обаче, много трудно ще даде възможност на българката да продължи напред, въпреки че последният мач от потока не се е изиграл. Налбантова заема второ място във временното подреждане.

Калояна Налбантова

източник: start-photo.bg

Още една българска победа в Париж

30.07.2024

Още тази вечер очакваме да видим плуването на Любомир Епитропов, който по-рано днес успя да се класира за полуфиналите на 200 метра бруст в Париж.

Българският плувец завърши трети за 2:10.59 мин. във втората от общо четири серии. Времето на европейския шампион беше достатъчно добро, за да го прати напред.

Любомир Епитропов

източник: БТА / BTA

Станимира Петрова надви действащата световна шампионка Хуан Сяо Вън отТайван и се класира за четвъртфинал в категория до 54 килограма в Париж.

Българката, която е поставена под номер 1 в схемата, победи с 4:1 (29:28, 30:27, 29:28, 28:29, 29:28) съдийски гласа бронзовата медалистка от Токио 2020.

Станимира Петрова започна с победа участието си на Олимпиадата в Париж

източник: StartPhoto.bg

Страхотно! Станимира Петрова надви световната шампионка за 1/4-финал в Париж

30.07.2024

Бразилската състезателка по плуване Ана Виейра бе изгонена от спортната делегация на страната, след като е посетила Айфеловата кула без разрешение да напуска олимпийското село, предаде ДПА.

От Бразилския олимпийски комитет казаха, че Ана Виейра е напуснала олимпийското село заедно с плувеца Габриел Сантос без разрешение в петък. От делегацията са научили за бягството им заради снимки, публикувани в социалните мрежи.

източник: БГНЕС / BGNES

Изхвърлиха плувкиня от Париж заради Айфеловата кула

30.07.2024

Петър Мицин не успя да стигне до полуфинал на 200 метра бътерфлай. Българинът спечели първата серия с време от 1:57.03, но това не му достигна, за да се класира напред.

С постижението си Мицин се нареди 19-и в класирането от 27 завършили състезатели.

Петър Мицин на 400 метра свободен стил в Париж

Петър Мицин спечели серията си, но не стигна до 1/2-финалите на 200 метра бътерфлай

30.07.2024

Габриела и Стефани Стоеви се класираха за 1/4-финалите на Олимпийските игри в Париж, след като постигнаха втора победа в груповата фаза на турнира по бадминтон за двойки.

В третия си мач от група “В” българките, които са трикратните европейски шампионки, надиграха представителките на Съединените щати Ани Ху и Кери Ху с 2:0 гейма.

Сестри Стоеви с трета среща в Париж

Сестри Стоеви са на четвъртфинал в Париж

30.07.2024

Десислава Ангелова се класира за полуфиналите на сингъл скиф в Париж. Състезателката ни по гребане беше в първия четвъртфинал и завърши с трето време, което я прати директно към следващата фаза.

Австралийката Тара Ригни спечели серията с време от 7:30.57, а втора остана представителката на САЩ Кара Колер. Десислава Ангелова пък затвори дистанцията от два километра за 7:41.25.

гребане, Десислава Ангелова

източник: Българска федерация по гребане

Браво! Десислава Ангелова се класира за полуфиналите в Париж

30.07.2024

Вече три състезателни дни от Олимпийските игри в Париж са в историята, а до момента във френската столица бяха раздадени общо 45 комплекта медали.

Както добре знаем, олимпийската класация се подрежда по спечелени златни медали, а не по абсолютната бройка отличия, заради което японците водят със своите шест титли.

Иначе общата бройка японски медали е 12, като по този показател страната изостава от САЩ с 20, домакина Франция с 16, а също така е изравнен с Китай.

Япония Олимпиада

Япония води в класирането по медали след три дни в Париж

30.07.2024

Предстои и четвъртият ден от Олимпийските игри в Париж. Сериозно българско участие ще видим днес.

Пълната програма на българското участие на 30-и юли:

Габриела и Стефани Стоеви - бадминтон - след 10:20

Десислава Ангелова - гребане, скиф, четвъртфинал - 10:30

Кристиян Василев, гребане, скиф, четвъртфинал - 11:40

Петър Мицин - плуване (серии), 200 метра бътерфлай - 12:00, евентуален полуфинал 21:42*

Станимира Петрова - бокс (1/8-финали), 54 кг. - 13:20

Любомир Епитропов - плуване (серии), 200 метра бруст - 13:55, евентуален полуфинал 22:47*

Kaлояна Налбантова - бадминтон, групи - 15:00

Сестри Стоеви с втора среща в Париж

Българското участие в четвъртия ден на Олимпийските игри

30.07.2024

Давид Попович стана олимпийски шампион на 200 метра свободен стил за мъже на турнир по плуване на Игрите в Париж.

19-годишният румънец проведе отлично тактически своето плуване, като изоставаше през цялата дистанциия, но със силни последни 25 метра успя да финишира първи с време 1:44.72 минута, две стотни пред втория Матю Ричардс.

Давид Попович

Любомир Епитропов направи фантастично плуване в полуфиналите на 200 метра бруст и само 4 стотни не му стигнаха да се класира за финала в дисциплината на олимпийския турнир в Париж.

Той финишира с време 2.09.93 и остана четвърти във втория полуфинал. Това бе девето време - на 4 стотни от Джошуа Йънг, който завърши пети в първия полуфинал с време 2:09.89 и последен намери място във финала.

Любомир Епитропов на 200 м бруст в Париж 2024

източник: startphoto.bg

Деветото място на Епитропов означава, че той е първа резерва. Разбира се, малко вероятно е някой от първите 8 да се откаже от утрешния финал.

Защитаващият титлата си и световен рекордьор в дисциплината Зак Стабълти-Куук (Австралия) спечели първата серия с 2:08.57 секунди, а най-бърз в полуфиналите беше световният шампион Леон Маршан от Франция, който триумфира във втората серия с 2:08.11 секунди.

25-годишният Епитропов се доближи на по-малко от половин секунда от личното си постижение и национален рекорд от 2:09.45 минути, което щеше да бъде четвърти резултат в полуфиналите, ако беше успял да го изравни. На предишната олимпиада в Токио той също плува полуфинал на 200 метра бруст и завърши 15-ти.