Истории от Олимпиадата

Григор Димитров отпадна от Чалъндж турнира в Бордо след загуба с 6:7 (3), 6:7 (7) от американския левичар Мартин Дам, който е №115 в световната ранглиста. Така българинът остава без победа на клей този сезон. 

Срещата във френския град продължи по-малко от два часа, а вятърът на корта създаваше проблеми и на двамата тенисисти. Първата ни ракета водеше с пробив в откриващия сет, а във втората част дори имаше сервиса при 5:3 в своя полза, но не показа здрава психика и отстъпи и в двата тайбрека.

Мартин Дам направи две двойни грешки в откриващия гейм, но Григор побърза да върне жеста и се стигна до рибрейк по абсолютно същия начин. В следващите минути Григор имаше инициативата в разиграванията, но двуметровият американец отговори с асове в най-важните моменти.

Втората част отново се развиваше с надмощие на сервиращите, като първи до пробив стигна Григор, но той бе върнат веднага. В крайна сметка и този сет беше решен с тайбрек, който протече доста по-оспорвано, но в крайна сметка Дам отново ликуваше накрая.

 

Тайбрекът започна с минипробив за Дам, който след това бе безупречен на свой сервис, за да поведе с 3:0. Гришо показа стабилност в следващите два начални удара и намали на 2:3. С перфектен уинър българинът връща минипробива - 3:3. Левичарят от САЩ показа отлична игра на мрежата за 4:3, но отличен сервис на българина води до ново равенство - 4:4. Търпеливата игра на Гришо му носи успех и в следващото разиграване, но Дам е перфектен - 5:5. След това американецът стигна до мачбол при сервис на Димитров, но нервите му не издържаха - 6:6. Дам обаче стигна но нов шанс следи минипробив, но и този път прети топката в аут след много качествен ретур на българина - 7:7. Непредизвикана грешка на българина му носи трети мачбол при сервис на Гришо и този път успява, за да вземе тайбрека със 7:6. 

 

Макар и трудно, Мартин Дам се взе подаването за 6:6 и вторият сет ще бъде решен с тайбрек. 

 

На свой сервис Григор даде първата точка, но след това бързо стигна до възможност да затвори гейма. За съжаление не успя, а след това допусна и изравняване - 40:40. След размяна на точки все пак Димитров се справи и взе подаването си, за да поведе с 6:5. 

 

Още един бърз гейм за американеца с чешки корени - 40-0 и резултатът вече е 5:5.

 

Изненадващо Гришо не успява да вземе точки на първите си три сервиса и Дам има огромен шанс да върне пробива. След двойна грешка той е факт - 0-40 и резултатът е намален - 5:4 за българина. 

 

Първи шанс за пробив във втория сет и той е за Григор Димитров, но за съжаление съперникът му го отразява. А след това със сервис-воле сига до възможност да затвори подаването си, но позва признаци на нервност и топката се спира в мрежата - 40-40. С перфектен бекхенд стига до втори брейбол и този път успя след удар в аут на Дам и резултатът е 5:3 за българина.  

 

Вторият сет продължава да се развива гейм за гейм - 3:3.

 

Вторият сет започна с размяна на геймове за 1:1.

 

Мартин Дам започна с минипробив след грешка на Григор Димитров. След това българинът успя да се съвземе, но отново американецът беше по-съобразителен и отличен сервис, с което успя да вземе тайбрека след 7:3. 

 

Григор Димитров изигра перфектен сервис гейм и го спечели на нула, като не даде шанс на съперника си. Така българинът изравни и вкара мача в тайбрек.

 

Нова размяна на сервис геймове, с което резултатът отново е равен 5:5.

Григор Димитров
източник: Gulliver/GettyImages

 

 

Срещата продължава в същото темпо с размяна на подавания. Но Григор Димитров показа, че е по-класният от двамата като взе своя гейм на нула 4:4.

 

След нова размяна на сервис геймове, без особени трудности, двамата продължават битката при 3:3 гейма в първия сет. 

 
 

Срещата навлезе в очакваното русло, двамата тенисисти взеха своите подавания за 2:2 в първия сет.

 

След ас от втори сервис Мартин Дам взе подаването си в третия гейм на първия сет за 2:1. 

 

Силният вятър не създава много приятни условия за игра.

 

Григор Димитров позволи на съперника му бързо да върне пробива - 1:1 гейма.

 

Григор Димитров започна убедително срещата, като неговият съперник допусна две двойни грешки, а българинът вече има прбив в своя актив за 1:0 гейма в първия сет.

 

Победителят от двойката ще се изправи на 1/8-финалите срещу Артюр Риндеркнек от Франция. 

 

Жребият на мрежата беше изтеглен, срещата започва до няколко минути.

 

Мачът на Григор Димитров се отлага още. Новият начален час е посочен за 18:30

 

„Най-трудното е да намериш ритъма отново. Отнема време да се свържеш със себе си, когато си бил извън турнирите. Но вярвам, че когато отново повярваш в себе си, нищо не може да те спре. Имам още недовършена работа на корта.“

 

Григор Димитров говори откровено за трудния период в кариерата си преди участието си на Чалънджъра в Бордо, като призна, че в момента преминава през сериозно предизвикателство, но остава мотивиран да се завърне на най-високо ниво.

Григор Димитров: Още не е дошло времето да се отказвам

Григор Димитров: Още не е дошло времето да се отказвам

13.05.2026
 

Срещата на Григор Димитров се очаква да започне около 18:15 часа.

 

След като изпадна от топ 100 Григор Димитров се завърна отново на "пистата" на Чалънджърите". Вероятно това не е най-лесният период в кариерата на българина, но той все пак умее да намери позитиви и да се справи с тази ситуация.

"Усещам подкрепата на феновете, независимо къде играя, на кой турнир и в коя страна. След толкова години в тура, да продължавам да играя на това ниво, ме кара да се чувствам горд от себе си."
 

203-сантиметровият гигант заема най-високата си позиция в световната ранглиста и може да се похвали с един от най-мощните сервиси в ATP Тура. През този сезон достигна до своя дебютен ATP полуфинал с победи над играчи от ранга на Хуберт Хуркач и Роберто Баутиста Агут, а в един от мачовете си записа 36 аса.

 

Григор Димитров и Мартин Дам не са играли до този момент един срещу друг в официален мач.

 

Мартин Дам от САЩ е под номер 115 в ранглистата при мъжете и е на 22 години. 

Мартин Дам
източник: Gulliver/GettyImages

 

Българинът реши да пропусне Мастърса в Рим, за да се включи в надпреварата във френския град.

 

Българската звезда в тениса Григор Димитров излиза срещу Мартин Дам на Чалъндж турнира в Бордо от 18:00 часа. Срещата можете да следите заедно с нас на живо в Gong.bg. След поредица от неуспехи той се включва в по-ниска категория надпревара, с надежда да възстанови формата и самочувствието си.