Истории от Олимпиадата
, Защо олимпийските скейтбордисти са толкова млади?
Скейтбордът влезе за първи път в олимпийската програма преди три години на Игрите в Токио. В Париж също имаме възможността да се наслаждаваме на най-добрите в този спорт.
В Токио надпреварата при жените беше спечелена от японката Момиджи Нишия, която по това време беше само на 13 години. Тя стана най-младият олимпийски златен медалист от Япония и третият най-млад златен медалист в олимпийската история.
Но защо повечето от олимпийските скейтбордисти са толкова млади?
„Докато по-възрастните състезатели може да са обременени от спомени за минали контузии или да са по-наясно с физическите си слабости и податливост към нараняване, 13-годишните са по-безстрашни в смелия и рисков свят на скейтборда."
Българската тенисистка Виктория Томова отпадна от олимпийския турнир в Париж. Първата ракета на България при дамите отстъпи на Ема Наваро (САЩ) във втория кръг на надпреварата, която се провежда на кортовете на “Ролан Гарос”.
Виктория Томова допусна обрат след 7:6(5), 4:6, 1:6 след 2.25 минути игра.
Виктория Томова е седмият български тенисист, играл на олимпийски игри след Мануела Малеева (1988, бронзов медал), Катерина Малеева (1988, 1992), Магдалена Малеева (1992, 1996, 2004), Елена Пампулова (1992), Цветана Пиронкова (2008, 2012, 2016) и Григор Димитров (2012, 2016).
Вики Томова се сбогува с Париж 2024
Олимпийските игри в Париж ще бъдат "по-добри" от тези в Токио. Това смята американският спринтьор Ноа Лайлс, който "е готов да покаже", че е най-бързият човек на планетата.
Актуалният световен шампион на 100 м, 200 м и 4x100 м трябваше да се задоволи само с бронз в Токио на 200 м, въпреки че беше фаворит.
"Разбира се, че аз съм най-бързият човек на света. Всички знаят, че това се отнася да шампиона на 100 метра и за олимпийския шампион, какъвто ще бъда скоро", показа самочувствие той.
Ноа Лайлс иска да докаже, че е най-бързият човек на планетата
Спортният коментатор Боб Балард, който беше уволнен, се извини за сексистката си забележка, заради която беше освободен от поста при отразяването на плувните спортове на Олимпийските игри за британската версия на Евроспорт.
„Коментарите, които направих по време на церемонията при побета на австралийската щафета в свободния стил в събота, бяха обидни“, написа Балард в публикация в профила си в социалната мрежа „X“ в понеделник.
„Никога не съм имал за цел да разстроя или омаловажа някого, а ако съм го направил, се извинявам. Аз съм голям защитник на женския спорт. Екипът на Евроспорт ще ми липсва много и ще им пожелая всичко най-добро до края на Олимпиадата. Без повече коментари, благодаря“, написа още журналистът.
Какво се случи по време на коментара на Боб Балард?
Уволненият коментатор проговори след сексистката забележка
Талантливата Йоана Илиева приключи участието си на Олимпийските игри в Париж на 1/8-финалите в състезанието по сабя. Българската националка претърпя поражение от унгарката Суч Луца Вираг с 10:15. Това сложи край на мечтите на Илиева за медал от Париж.
Българката започна много добре срещу представителката на Унгария, като поведе с 4:1, но след това допусна шест поредни туша за 4:7 и 4:8 след първата част. Йоана Илиева опита да се върне в началото на втория рунд, навакса малко от изоставането си, но Суч Луца Вираг успя да грабне победата след крайното 15:10.
Унгарка спря талантливата Йоана Илиева в Париж
Джудистът Марк Христов приключи участието си олимпийски игри в Париж. На осминафиналите националът на България в категория до 73 килограма отстъпи с "вадзари" пред световния шампион от Будапеща 2017 Соичи Хашимото (Япония).
Хашимото започна ударно с хвърляне през рамо, което му донесе преднина в резултата. Българинът отвърна с опит за “ипон” но неуспешно. 32-годишният японец искаше да повали 24-годишният Марк по същия начин, но родният джудист също показа добра защита.
Марк Христов напусна Игрите в Париж след загуба от бивш световен шампион
Българската фехтовачка Йоана Илиева стартира с успех дебютното си участие на Олимпийски игри. Във френската столица Париж тя се справи с Риса Такашима от Япония след 15:10.
Илиева губеше със 7:8 след първия период, но във втория направи седем последователни туша за аванс от 14:8. Такашима намали на 10:14, но това бе всичко от нея и така дебютантката ни на Олимпиада се класира за осминафиналите.
Там нейна съперничка ще бъде Суч Луца Вираг от Унгария, която преодоля италианката Мартина Кришо също с 15:10.
1/8-финалите започват по-късно днес от 15:30 часа.
Страхотен дебют за Йоана Илиева в Париж
Дебютантката на олимпийски игри Габриела Георгиева не успя да се класира за полуфиналите на 100 метра гръб в Париж. 27-годишната софиянка завърши осма в третата серия с 1:02.16 минути.
Личният рекорд на 13-тата от Световното първенство в Доха в тази дисциплина по-рано през годината е 1:01.42 мин. Нейната серия беше спечелена от американката Катарин Беркоф - 57.99 сек, като това беше и най-бързото време в сериите. Времето на Георгиева я нареди на 24-та позиция в класирането.
На Георгиева в Париж предстои старт и в коронната и дисциплина 200 метра гръб. Шестата от Световното първенство в Доха в тази дисциплина държи националния рекорд в дисциплината с 2:09.95 мин. Именно с този резултат тя покри и норматив “А” за участие на Олимпиадата в Париж.
Габриела Георгиева отпадна на 100 м гръб в Париж
Една от големите звезди на плуването Рута Мейлутите стана поредната „жертва“ на организаторите на Олимпийските игри в Париж. 27-годишната литовка също стана обект на объркана национална идентичност.
При излизането за участие в полуфинала на 100 метра бруст Мейлутите беше представена като състезател с неутрален статут, каквито са представителите на Русия и Беларус. Зад гърба на плувкинята беше поставено светлосиньо знаме с бял кръг, в който е изписано Индивидуални неутрални спортисти.
Рута Мейлутите не успя да се класира за финала на дисциплината, тъй като даде 11-и резултат в полуфиналните плувания. Литовката е сред големите звезди на плуването. Тя е олимпийски шампион на 100 метра бруст от Лондон 2012. Освен това има четири златни и три сребърни медали от световни първенства в същия стил, както и три златни, един сребърен и един бронзов медали от европейски първенства. Всички тези отличия са спечелени на 50 и 100 метра бруст.
Гаф на Олимпиадата: жертва стана голяма звезда
Марк Христов тръгна убедително в Париж
Япония води в класирането по медали след втория ден на Игрите в Париж.
САЩ има най-много медали (12), но само три от тях са златни.
Класиране по медали след втория ден на Олимпийските игри:
1. Япония - 4 златни, 2 сребърни, 1 бронзов - общо 7
2. Австралия - 4, 2, 0 - общо 6
3. САЩ - 3, 6, 3 - общо 12
4. Франция - 3, 3, 2 - общо 8
5. Република Корея - 3, 2, 1 - общо 6
6. Китай - 3, 1, 2 - общо 6 7. Италия - 1, 2, 3 - общо 6
8. Казахстан - 1, 0, 2 - общо 3
9. Белгия - 1, 0, 1 - общо 2
10. Германия - 1, 0 , 0 - общо 1
- Хонконг - 1, 0, 0 - общо 1
- Узбекистан - 1, 0, 0 - общо 1
Япония поведе в класирането по медали след втория ден на Игрите в Париж
Валентина Георгиева се класира за финала на прескок на турнира по спортна гимнастика при жените на Олимпийските игри в Париж.
На коронния си уред прескок тя получи средна оценка от 13.999 точки, след като имаше 14.166 за първия опит и 13.833 за втория. Възпитаничката на Филип Янев направи много добри скокове, като на втория имаше леко пристъпване при приземяването.
Георгиева влиза сред осемте най-добри на прескок, след като се нареди девета в квалификациите, но преди нея има три американки, а по регламент може да бъдат само две на финалите.