Валентино Роси спечели битка с Марк Маркес, в последната обиколка, за да вземе първото място в Гран При на Холандия в Асен.

Италианецът увеличи и преднината си в генералното класиране в MotoGP, със 163 точки в актива си.

Роси водеше почти през цялото време на пистата в Асен, но така и не избяга от Маркес. Испанецът чакаше своя момент, преди да успее да размине съперника седем обиколки преди края.

Роси обаче си върна водачеството с две обиколки до финала. Испанецът опита моментално да затвори своя съперник още в следващия завой, но Роси го блокира и това му позволи да напредне с 6 десети от секундата в битката за първото място.

В последната обиколка Маркес отново се доближи на сантиметри зад Роси и опита да го изпревари. Италианецът обаче отново блокира опитите на своя съперник от "Репсол Хонда", като в тази ситуация двамата състезатели допряха моторите си и изправиха косите на своите фенове. Проблемите бяха сериозни и за двамата, но Роси успя да балансира своя мотор по забележителен начин - той навлезе за стотни от секундата в чакъла и вдигна предна гума, след което ускори по забележителен начин и победи своя съперник.

Роси пресече финалната линия с време 40:54.037 минути, а Маркес, загубил скорост след сблъсъка, финишира на 1.242 секунди от победителя в Гран при на Холандия.

Победата остави Валентино Роси на върха в класирането при пилотите, като неговият съотборник Хорхе Лоренсо изостава вече с десет точки. Испанецът и двукратен шампион в MotoGP завърши на трето място на ТТ Асен водейки дълга колона от изоставащи пилоти.

1. Валентино Роси (Италия), Ямаха - 40:54.037 минути

2. Марк Маркес (Испания), Хонда - 40:55.279

3. Хорхе Лоренсо (Испания), Ямаха - 41:08.613

4. Андреа Яноне (Италия), Дукати - 41:13.146
5. Пол Еспаргаро (Испания), Ямаха - 41:18.305
6. Кал Кръчлоу (Великобритания), Хонда - 41:18.410