Хорхе Мартин (Prima Pramac Racing) спечели скъсеното основно състезание за Гран при на Япония, 14-и кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм в клас MotoGP.

Надпреварата бе прекратена по средата поради проливен дъжд, който направи условията прекалено опасни за състезателите.

25-годишният Мартин бе начело с време 24:06.314 минути след почти 13 обиколки преди развяването на червен флаг и оглави крайното класиране пред лидера в шампионата Франческо Баная (Ducati Lenovo Team) на 1.413 секунди и петкратния победител в Япония Марк Маркес (Repsol Honda Team) с изоставане от 2.013 секунди. Маркес влезе в тройката за първи път от надпреварата в Австралия през 2022 година.

Пилотите получиха пълни точки, тъй като изминаха повече от половината дистанция. Дъждът започна точно преди началото. Директорите на състезанието позволиха на състезателите да сменят мотоциклетите си, а стартът бе даден по план преди да се наложи спирането му, а опитът за рестарт бе неуспешен.

За Хорхе Мартин победата бе втора в последните две състезания. "Бях напълно отдаден да постигна отличен резултат днес. Чувствах се добре и успях да изпреваря доста конкуренти. За щастие всички са добре, но беше прекалено опасно да продължим", коментира той.

"Когато видях водата по пистата започнах да атакувам и напредвах малко по малко. Имаше голям шанс за успех, но просто водата беше прекалено много", каза Марк Маркес.

Италианецът Баная остава начело в генералното класиране с 319 точки, но Мартин, който триумфира в спринта в събота, заема второто място само с 3 по-малко – 316. Третото място заема друг италианец Марко Бедзеки (Mooney VR46 Racing Team) с 265 точки.

Бедзеки финишира четвърти в днешната надпревара пред петия Алейш Еспаргаро (Aprilia Racing), а шести се нареди миналогодишният победител в Япония Джак Милър (Red Bull KTM Factory Racing).

Следващият, 15-и кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм ще се проведе в Индонезия в периода 13-15 октомври. До края на сезона остават общо шест кръга./ БТА