Швеция надви Швейцария с 1:0 и в 50-ия си мач на Мондиали извоюва класиране за четвъртфиналите. Единствения гол вкара Емил Форсберг в средата на второто полувреме, а шведската стомана не бе пробита до края от „кръстоносците”.

Победителите ще срещнат на на четвъртфиналите победителя от мача Колумбия – Англия, а двубоят е на 7 юли, събота, от 17 ч..

ШВЕЦИЯ - ШВЕЙЦАРИЯ 1:0

1:0 Емил Форсберг 66

Швеция - Швейцария

източник: БГНЕС

Първите две ситуации в мача бяха за шведите. И двете се откриха пред Маркус Берг, но той ги пропусна. Най-напред Берг получи топката на чиста позиция в пеналта на Швейцария, но ударът на шведа беше адски неточен.

А после той отново се озова на отлична позиция, Гранит Джака парира удара му, а сетне Албин Екдал стреля мощно, но в аут.

След ранните шансове в мача за скандинавците играта се изравни и се развиваше главно в средната зона.

В 28-ата минута обаче нов шанс се разкри пред Маркус Берг, но този път Ян Зомер се прояви с великолепно спасяване.

В 34-ата минута Гранит Джака обстрелва вратата на Швеция, но топката мина на метър над гредата.

Първата си чиста възможност „кръстоносците” създадоха в 38-ата минута.  Джемаили стреля от отлична позиция в пеналта на Швеция, но топката мина над вратата.

В 41-ата минута Лустиг центрира отдясно право на крака на Екдал, който от въздуха изпрати топката от изгодна ситуация над вратата на Швейцария.

Така първото полувреме приключи с повече шведски шансове, но без голове – 0:0. Най-много се „отличи” с пропуски Маркус Берг, който има на сметката си вече 13 неуспешни опита да презвеме вратите по време на този Мондиал.

Второто полувреме започна с напрежение първо пред швейцарската, а после пред шведската врата, но никой не не успя да се възползва.

Швейцарците се настаниха по-трайно в половината на Швеция, стигна до три поредни корнера, но без удар към вратата.

Но скандинавците отблъснаха краткотрайния щурм и топката отново се пренесе предимно в средната зона.

В 63-ата минута Бехрами получи жгълт картон, а в следващата минута извърши ново нарушение,  този път на границата на пеналта на Швейцария той събори Форсберг.  Нищо интересно обаче не случи при изпълнението на Форсберг.

Но отборът, който до момента създаде повече положения, може би заслужено поведе. В 66-ата минута  Емил Форсберг си намести добре топката пред наказателното поле на „кръстоносците” и стреля, топката рикошира от крака на Аканджи и влезе в мрежата – 1:0 за Швеция.

Швейцарците очаквано натиснаха и обсадиха наказателното поле на Швеция.

Шведите избиха пред голлинията си след центриране от корнер в 80-ата минута.

А натискът на Швейцария ставаше все по-силен и по-силен, но шведската стомана бе непробиваема.

В добавеното време Дамир Скомина показа червен картон на швейцареца Ланг, който повали откъсналия се Олсон малко пред пеналта на „кръстоносците”., след като първоначално посочи бялата точка, но ВАР го корикира.

Нов гол не падна, но Швеция победи с 1:0 и се класира за четвъртфиналите.