Перу остана с празни ръце при голямото си завръщане на Световно първенство по футбол. След 36 години пауза "инките" тотално надиграха Дания в първия си мач от група С на Мондиал 2018, ала в крайна сметка нещастно загубиха с 0:1. Един миг на брилянтност от Кристиан Ериксен и Юсуф Поулсен стигнаа на "червени динамит", докато на вратата Каспер Шмайхел направи чудеса от храброст и подобри рекорда на своя баща Петер за минути без допуснат гол с екипа на националния тим.

Играчите на Рикардо Гарека спечелиха много симпатии с вдъхновеното си представяне, ала пропускът от дузпа на Кристиан Куева в самия край на първата част при резултат 0:0 натежа твърде много.

В първия мач от група С за деня Франция победи Австралия минимално с 2:1.

Стадионът в Саранск беше превзет предимно от фенове на перуанците, затова не бе чудно, че южноамериканските футболисти изглеждаха по-мотивирани още от началото. Бързо си пролича тяхната стратегия да се шутира към вратата на Каспер Шмайхел при всяка удобна възможност и без значение на дистанцията. В 8-ата минута Йошимар Йотун стори тъкмо това, като от около 27-28 метра изпрати мощна тупалка, попаднала право в ръцете на Шмайхел.

Далеч по-опасно за европейците бе в 13-ата минута, когато Андре Карийо напредна отдясно и рязко сви навътре към наказателното поле. Стъпвайки върху границата на пеналта играчът на Уотфорд стреля силно по диагонала към далечния долен ъгъл, а Шмайхел трябваше да парира с една ръка.

В 28-ата минута датчаните получиха и друга доза лоши новини – при битка за висока топка Джеферсон Фарфан нацели Уилям Квист с коляно в ребрата и впоследствие травмата извади халфа от строя. Квист направи опит да продължи, а накрая бе изнесен с носилка и снабден с кислородна бутилка, докато Ласе Шьоне се появяваше в игра.

Секунди по-късно Перу отново застраши сериозно „червения динамит”. Защитниците на Дания не успяха да изчистят дългата топка и тя отиде право у Карийо, който с пас през центъра изведе Фарфан в наказателното поле. Само навременният шпагат на капитана Симон Кяер предотврати по-големи главоболия.

Те дойдоха в 44-ата минута, когато Юсуф Поулсен фаулира Кристиан Куева в наказателното поле. В първия миг главният съдия Бакари Гасама от Гамбия не отсъди нищо, но след консултация с ВАР назначи дузпа за перуанците. Потърпевшият застана зад топката и се провали с гръм и трясък – след огромна засилка Куева със зверска сила шутира над гредата, пропилявайки повече от фантастичен шанс за откриване на резултата.

В продължението на първото полувреме датчаните най-сетне стигнаха до нещо по-интересно пред вратата на Гайесе. След центриране от ъглов удар Юсуф Поулсен отдясно по атаката се извиси при близката греда и пробва да стреля по диагонала. Параболата на изстрела беше коварна, ала топката така и не намери очертанията.

Пропуснатата дузпа не се отрази  по никакъв начин върху играта на Перу, който отново изглеждаше по-атакуващият тим. В 57-ата минута отново като по чудо момчетата на Рикардо Гарека не стигнаха до гол. Атаката им бе изградена постепенно и премина от центъра към левия фланг, където пас на Тапиа остави Кристиан Куева напълно сам. Нападателят елегантно финтира  Кяер в наказателното поле, сваляйки го на тревата, но после не посмя да бие. Вместо това комбинира с намиращия се на 7-8 метра от вратата Карийо, който се подхлъзна и не успя да овладее. Впоследствие и Йотун опита шут, който беше адски неточен.

Малко по-късно, противно на всякаква логика, Дания поведе в резултата. За първи път Перу не се прегрупира достатъчно добре, а пас на Систо остави Ериксен да пробива през центъра срещу само трима защитници на противника. За плеймейкър от неговата величина не бе проблем с перфектен пас да остави Юсуф Поулсен съвсем сам срещу вратаря. Нападателят запази търпение, докато вратарят Гайесе се приближаваше, а сетне с премерен шут в близкия долен ъгъл вкара за 1:0.

Буквално в следващата атака Перу бе на крачка от изравняването. Топката се разигра бърз пред дъгата и изведнъж Флорес изскочи сам отляво. От около 11-12 метра по диагонала южноамериканецът стреля добре към далечния ъгъл, а Шмайхел отрази с лявата си ръка.

Малко по-късно в игра за „инките” се появи легендарния нападател Хосе Паоло Гереро и още в 64-ата минута принуди Шмайхел да спасява негов изстрел с глава. Пет минути по-късно Мигел Трауко центрира отляво, а в далечния край на пеналта капитанът Алберто Родригес взе високата топка и с глава я запрати към обратния ъгъл. При гредата и Фарфан, и Карийо се разминаха на сантиметри пред вратата, пропилявайки поредния златен шанс.

В 79-ата минута Гереро можеше да реализира знаменит гол с пета, след като Куева с дрибъл се разходи напред-назад из наказателното поле на Дания. Пропусналият дузпата играч комбинира с Гереро по тревата, а останал с гръб към вратата бившият ас на Байерн Мюнхен опита да вкара ефектно от 5-6 метра. За негово нещастие изстрелът премина на сантиметри в аут покрай левия стълб.

В 84-ата Шмайхел отрази и последния голям шанс пред Перу, проектиран от Андре Карийо. Крилото демонстрира невероятни техника и скорост отдясно, нахлу в пеналта и подаде към чакащия около точката на дузпата Фарфан. Последният стреля моментално, но можеше да се справи далеч по-добре, вместо да улучи тъкмо тичащия надясно вратар.

Две минути по-късно „червения динамит” пропусна съвсем да убие интригата, когато Йоргенсен изведе Ериксен абсолютно сам срещу вратаря. Играчът на Тотнъм заложи на силата и шутира високо, а стражът на Перу спаси.

Въпреки масирания натиск до края на срещата „инките” загубиха и така остават на последното четвърто място в група С. Австралия, също с 0 точки, е трети заради отбелязания си гол при 1:2 от Франция, който оглавява потока. Дания засега заема второто място, като в следващия си мач излиза срещу австралийците.

ПЕРУ – ДАНИЯ 0:1

0:1 Юсуф Поулсен 60'

Перу (4-4-1-1): Педро Гайесе - Луис Адвинкула, Алберто Родригес /к/, Кристиан Рамос, Мигел Трауко - Андре Карийо, Ренато Тапиа (87' - Педро Акино), Йошимар Йотун, Едисон Флорес (63' - Паоло Гереро) - Кристиан Куева - Джеферсон Фарфан (85' - Раул Руидиас)

Селекционер: Рикардо Гарека

Дания (4-3-3): Каспер Шмайхел - Хенрик Далсгор, Симон Кяер /к/, Андреас Кристенсен (81' - Матиас Йоргенсен), Йенс Стригер Ларсен - Уилям Квист (36' - Ласе Шьоне), Кристиан Ериксен, Томас Дилейни - Юсуф Поулсен, Николай Йоргенсен, Пионе Систо (67' - Мартин Брайтуайт)

Селекционер: Оге Харайде

Стадион: "Мордовия Арена" (Саранск)

Главен съдия: Бакари Гасама (Гамбия)