Драма с дузпи изпрати Хърватия на  четвъртфинал срещу Русия. Хърватия и Дания завършиха 1:1 в редовното време след ранна размяна на попадения. Стигна се до продължения, в тях 4 минути преди края Шмайхел спаси дузпа, изпълнена от Модрич.

При дузпите след 120-ата минута и двамата вратари бяха отлични, но Шмайхел спаси два удара, а Субашич три и така класира Хърватия напред – 3:2 при дузпите и общ резултат от мача 4:3 за Хърватия.

При дузпите точни за Хърватия бяха Крамарич, Модрич и Ракитич, а пропуснаха Бадел и Пиварич. За Дания точни бяха Кяер и Крон-Дели, а пропуснаха Ериксен, Шьон и Николай Йоргенсен.

Победителите ще срещнат в четвъртфиналите домакина Русия – на 7 юли, събота, от 21 ч. в Сочи.

Двубоя следихме минута по минута в Gong.bg

ХЪРВАТИЯ - ДАНИЯ 1:1 /3:2 при изпълнението на дузпи/

0:1 Матиас Йоргенсен 1, 1:1 Марио Манджукич 4

в 116-ата минута Каспер Шмайхел спаси дузпа на Лука Модрич. При дузпите Даниел Субашич спаси 3 удара, а Кайспер Шмайхел - две и Хърватия се класира драматично за четвъртфинала, където ще срещне Русия.

Началото на мача бе шеметно. След изпълнение на тъч на специалиста по дългите странични хвърляния Кнудсен топката се задържа в пеналта на хърватите и в разбъркването Матиас Йоргенсен успя да я прокара зад голлинията – 0:1 още във 1-ата минута, 57-ата секунда по-точно.

Но в ответната атака топката се отби от няколко играчи като на флипер, попадна у Марио Манджукич и в 4-ата минута Хърватия изравни – 1:1.

Бързата размяна на голове – по един още до 3:37 мин, бе едва втора подобна на Мондиалите. Никога досега на Световни финали не бе имало по-бърза размяна на попадения.

В 20-ата минута  Манджукич падна в пеналта на Дания и претендира за дузпа, но реферът Питана не бе на това мнение.

В 27-ата минута пред Дания се откри нова добра ситуация. Брейтуейт бе изведен в чиста позиция, но вратарят Субашич излезе и блокира удара му.

В 29-ата минута на три пъти хърватите обстрелваха Шмайхел, първите удара бяха отразени от вратаря на Дания, а третият изпрати топката в аут.

В 38-ата минута се стигна до фаул за хърватите, но Ловрен не успя да засече с глава центрираната топка.

В 44-ата минута Ракитич се опита да разтревожи Шмайхел, но датският вратар улови лесно топката.

Във третата третина от първото полувреме хървати и датчани леко се кротнаха след шеметното начало, но и двата тима оставиха добри впечатления с играта си преди почивката, дошла при резултат 1:1.

Второто полувреме започна с една идея по-предпазливо и не така бурно като първото.

Датчаните бяха отборът, който по-често диктуваше темпото, но и двата тима имаха едно наум да не сгрешат. Затова чистите голови ситуации през второто полувреме не изобилстваха.

В 77-ата минута Анте Ребич стреля отдалеч, но намери ръцете на Каспер Шмайхел.

В 86-ата минута при продължителна атака на "шахматистите" Ребич създаде големи проблеми по фланга на Кнудсен, но в крайна сметка Хърватия спечели само корнер от ситуацията.

Така и в този мач се стигна до продължение, както в предходния осминафинал – 1:1 след редовните 90 минути.

Датчаните започнаха много агресивно продълженията, напрежението е пред хърватската врата. Заредиха се дълги тъчове на Кнудсен и корнери пред хърватската врата.

В 98-ата минута хубав далечен удар отправи Ласе Шьоне, но встрани от хърватската врата.

После Крамарич успя да спечели корнер пред датската врата. Дойде ред и за втори пореден, а хърватите завършиха първото продължение в подем.

Драмата обаче предстоеше. Ребич се измъкна сам срещу Шмайхел, но бе препънат от Матиас Йоргенсен. Повторението не убеди, че датчанинът не играе първо с топката, но дузпата бе потвърдена. Но Каспер Шмайхел спаси удара от бялата точка на Лука Модрич и Дания оцеля в 116-ата минута.

Така се стигна до драма с дузпи, където и двамата вратари бяха на висота. Каспер Шмайхел спаси два удара от бялата точка, но Даниел Субашич спаси три пъти.  Така при дузпите Хърватия се наложи с 3:2 и с общ резултат 4:3 се класира за осминафиналите.

ХЪРВАТИЯ /4-4-1-1/: 23 Субашич, 2 Върсалко, 6 Ловрен, 21 Вида, 3 Стринич /80-Пиварич/, 11 Брозович, 18 Ребич, 10 Модрич, Ракитич, 3 Перишич /96-Крамарич/, 17 Манджукич /108-Бадел/. Селекционер - Златко Далич

ДАНИЯ /4-3-3/:  1 Шмайхел, 4 Кяер, 5 Кнудсен, 6 Кристенсен /46-Шьоне/, 8 Дилейни /97-Крон-Дели/, 10 Ериксен, 11 Брейтуейт /105-Брейтуейт/, 13 М. Йоргенсен, 14 Далсгорд, 20 Юрари, 21 Корнелиус /66-Н. Йоргенсен/. Селекционер - Оге Харейде

СЪДИЯ: Нестор Питана /Арж/

СТАДИОН: "Нижний Новгород" - 40 851 зрители