Действащият шампион на Европа Италия започна с победа защитата на титлата. Скуадра адзура направи обрат за 2:1 срещу Албания в първия си мач от т.нар. Група на смъртта на UEFA EURO 2024.

Срещата ще влезе в историята, а и ще бъде донякъде утеха за албанците, след като попадението в 23 секунда на Недим Байрами беше обявен за най-бързият в историята на европейски футболни финали. За Италия се разписаха Алесандро Бастони и Николо Барела преди почивката.

С изключение на първите 23 секунди тимът на Италия беше истински господар на стадион „Сигнал Игуна Парк“ в Дортмуд. В следващия кръг от Група Б тимът ще се изправи на 20 юни срещу Испания, който победи Хърватия в „потока на смъртта“ с 3:0.

Мачът започна много обещаващо. Недим Байрами поведе своя тим за 1:0 с удар отблизо и катастрофална грешка на действащия европейски шампион със своето светкавично попадение.

Още в 11-ата минута на срещата европейският шампион отговори на предизвикателството за 1:1. След заучено разиграване след корнер, последва центриране на далечната греда от Пелегрини, Алесандро Бастони надскочи защитата в наказателното поле и от непосредствена близост засече с глава. Вратарят Томас Стракоша нямаше шанс да реагира в тази ситуация.

До 17-ата минута „Скуадрата“ направи пълен обрат. Николо Барела се разписа за 2:1, след като стигна до топката на границата на наказателното поле, стреля без колебание от около 17-18 метра.

Последваха много силни минути за отбора на Лучано Спалети. Преди почивката обаче Италия успя да направи чудесна атака в 33-ата минута, Джанлука Скамака изведе Давиде Фратези, но халфът на Интер уцели гредата.

Въпреки доминацията на Италия, тимът така и не успя да реализира ново попадение през второто полувреме.

В заключителните минути Албанците се посъбудиха, но не стигнаха до ново попадение.