Унгария победи с 1:0 Шотландия в последния си мач от група А на UEFA EURO 2024. Така "маджарите" запазиха шансове за класиране на осминафиналите, събирайки три точки. Унгария ще се надява да попадне сред най-добрите трети отбори и да продължи участието си на форума в Германия. Иначе "гайдарите" останаха четвърти и напускат турнира.

Gulliver/GettyImages
29 снимки

„Гайдарите“ поеха контрола в началото на срещата, задържайки топката повече. Шотландците обаче така и не създадоха нещо по-опасно пред вратата на Петер Гулачи.

Всъщност унгарците имаха повече положения, като те тръгнаха по-смело напред във втората част на полувремето. В 40-ата минута дойде и може би най-добрата възможност за „маджарите“. Доминик Собослай копна топката при изпълнение на пряк свободен удар и намери Вили Орбан, който стреля с глава. Ударът му обач прелетя над напречната греда.

Аржентинският главен съдия Фекундо Тейо имаше доста работа през първата част, като на моменти играта загрубяваше и той даде три жълти картона на футболисти на Унгария.

Второто полувреме започна с добра възжможност пред Роланд Шалай в 49-ата минута. Неговият удар обаче бе уловен без проблеми от стража на Шотландия Ангъс Гън.

Четири минути след това Анди Робъртсън успя да се пребори със съотборника си в Ливърпул Доминик Собослай и да му открадне топката. След това той продължи към Че Адамс, който в крайна сметка стреля от дистанция. Това бе първият удар на шотландския тим, но в графата неточни, тъй като топката прелетя над противниковата врата.

Второто полувреме, а и цялата среща бяха белязани от тежък инцидент с унгарския нападател Барнабаш Варга. Той пострада при центриране на Собослай, при което се сблъска с Ангъс Гън. Варга се стовари на земята във видимо много тежко състояние. Играчите около него веднага повикаха медицинския екип, който се забави. В крайна сметка националът на Унгария бе изнесен с носилка от терена.

В 79-ата минута имаше спорна ситуация, като "гайдарите" поискаха дузпа, след като Стюарт Армстронг, който се озова на чудесна стрелкова позиция, беше съборен в наказателното поле на Унгария. Реферът остави играта да продължи, а нямаше и намеса на ВАР.

Последните минути на мача бяха много силни за унгарците. Като в добавеното време Доминик Собослай пропиля отлична възможност, а малко след това Кевин Чобот получи в наказателното и от малък ъгъл успя да преодолее стража на Шотландия, но десния страничен стълб го лиши от попадение.

В 110-ата минута Роланд Шалай бе изведен отдясно при контраатака на Унгария. Той успя да върне към Кевин Чобот в наказателното, а той прати топката в мрежата на "гайдарите".

Стартовите състави на двата отбора:

Шотландия: 1. Ангъс Гън, 26. Скот МакКена, 2. Антъни Ралстън, 5. Грант Ханли, 3. Андрю Робъртсън, 13. Джак Хендри, 14. Били Гилмор, 7. Джон МакГин, 8. Калъм Макгрегър, 4. Скот Мактоминей, 10. Че Адамс

Селекционер: Стив Кларк

Унгария: 1. Петер Гулачи, 14. Бендегуз Бола, 21. Ендре Ботка, 24. Мартон Дардай, 11. Милош Керкез, 17. Калъм Стайлс, 20. Роланд Шалай, 13. Андраш Шефер, 10. Доминик Собослай, 8. Вили Орбан, 19. Барнабаш Варга

Селекционер: Марко Роси