Локомотив София вече може да диша спокойно, след като стана вторият тим, който си осигури оставането в елита след победа над другия такъв Берое в Стара Загора с класическия резултат 3:0 в двубой от четвъртия кръг в групата, определяща изпадащите отбори от efbet Лига.

"Червено-черните" напълно заслужиха успеха си, след като изиграха силен двубой срещу незаинтеросаваните старозагорци. Кевин Маи откри в 15-ата минута след огромна грешка в защитата на домакините, а Карлос Франса удвои в 42-ата минута. Резервата Стефан Ламбез пък оформи крайния резултат в 69-ата минута. Домакините дори завършиха срещата с десет човека, след като Франсиско Сагардия беше изгонен за два жълти картона в 79-ата минута.

Standings provided by Sofascore

С този успех Локомотив София Локомотив София събра 36 точки в актива си, като имат преднина от шест пред Хебър Пазарджик, който заема баражното четвърто място в групата, а до края на сезона има само един кръг. Берое вече се беше спасил още преди два кръга, като заралии са първи в групата с 42 пункта. В последния кръг "червено.черните", които нямат загуба в плейофите, приемат Пирин Благоевград, докато "зелените" от Стара Загора, които допуснаха първо поражение след три поредни победи, гостуват на Ботев във Враца.

КЛАСИРАНЕ В efbet Лига / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Срещата стартира в спокойно темпо, като в първите няколко минути бяха извършени по едно нарушение и от двата отбора.

Първата по-интересна ситуция бе на сметката на гостите от София в шестата минута, когато капитанът Красимир Станоев стреля директно по тревата от пряк свободен удар от дистанция, като топката премина между стената от играчи на Берое и бе точен, но твърде слаб, за да затрудни вратаря Родриго Ачинели.

Само минута по-късно Локомотив София беше близо до откриването на резултата. Домакините загубиха топката на центъра, което даде възмжност на Диого Тейшера да напредне на скорост в половината на Берое и след това комбинира с Карлос Франса пред дъгата на наказателното поле, който стреля много добре с десния крак, но Ачинели показа класа и изби с една ръка в корнер изстрела в горния му ляв ъгъл.

По-добрите действия на "червено-черните" дадоха резултат и те откриха в 15-ата минута и то по доста куриозен начин. Енцо Еспиноса изпълни по не най-добрия начин тъч назад към Хуан Пабло Саломони, който бе последен в защита и се опита да изчисти топката, но там Кевин Маи не се отказа да го пресира и кълбото рикошира в крака на габонеца, след което влетя в опразнената врата на Родриго Ачинели, който бе застанал встрани, за да получи топката – 0:1.

Столичани продължиха да играят по-добре и принуждаваха домакините да бъркат и лесно да губят топката. Така, в 27-ата минута, заралии отново не успяха да изнесат кълбото от своята половина се стигна до възможност пред Франса да шутира пред наказателното поле, но покрай дясната греда на Ачинели в аут.

Берое опита да изнесе действията в по-предни позиции, но неуспешно, тъй като Локомотив действаше енергично и бързо успяваше да предотврати каквито и да било опасности пред своята врата.

В 38-ата минута, обаче, старозагорци можеха да изравнят, когато Стефан Гаврилов опита извеждащо подаване към наказателното поле, където капитанът на гостите Красимир Станоев първоначално го пресече, но след двоен рикошет в тялото на Вини Трибуле и след това в неговото, кълбото се озова на пътя на французина. Нападателят излезе сам срещу Александър Любенов, но стреля право във вратаря на Локомотив София, пропускай страхотна възможност.

Четири минути по-късно Уерик Каетано изгуби топката от Симеон Мечев в своята половина, след което Владимир Николов върна топката за Мечев, който шутира от дистанция с левия крак, но в ръцете на Ачинели.

Още преди да е изтекла и същата минута Локомотив София нанесе втори решитлелен удар. Симеон Мечев даде извеждащо подаване за Карлос Франса, което рикошира в крака на Лучано Скуадроне. Топката достигна до нападателя на гсстите, който премина покрай Соломони в наказателното поле на домакините и след това, озовал се сам срещу Ачинели, прати топката от близко разстояние в мрежата за 0:2.

Втората част стартира с тройна промяна в Берое. Треньорът Хосе Луис Ачиари извади от игра Джани Политино, Темитопе Акинжонгунла и Уерик Каетано, които бяха заменени от Дамян Йорданов, Франсиско Сагардия и Федерико Санети.

Още преди да е изтекла и 46-ата минута влезлият на почивката Дамян Йорданов получи в половината на Локомотив, напредна навътре и завърши с удар пред границата на наказателното поле, но топката премина малко над напречната греда на вратата на Любенов.

Три минути по-късно още една резерва в лицето на Франсиско Сагардия бе изведен на чиста позиция отдясно в наказателното поле на „червено-черните“ и шутира точно от малък ъгъл, който обаче не затрудни Любенов.

В 51-ата минута пък бившият играч на Берое Симеон Мечев опита да прехвърли от центъра вратаря Ачиари, който бе излязъл напред, но топката премина малко над вратата в аут. Минута след това пък Франса получи отляво в половината на "зелените", напредна по фланга, влезе в наказателното поле, нагласи си топката на десния крак и стреля, но разочароващо над вратата.

Две минути след изтичането на час игра капитанът на домакините Франко Минго скочи най-високо в наказателното поле след центриране от корнер и стреля с глава, но не успя да натисне топката и тя прелетя малко над напречната греда на Любенов.

В 65-ата минута Вини Трибуле бе изведен отлично зад защитата на Локомотив София отляво в наказателното поле, след което финтира Диме Димов и стреля силно към вратата на Локомотив, но Любенов спаси. Последва добавка от страна на Франсиско Сагардия, но отново стражът на столичните „железничари“  се намеси по удивителен начин с една ръка и след това улови топката. В крайна сметка, обаче, бе отсъдена засада при подаването към Трибуле.

Четири минути по-късно, обаче, Локомотив София реши всичко с трето попадение. Симеон Мечев опита да изведе Димитър Митков в наказателното поле, но вратарят Родриго Ачинели успя да го блокира. Там, обаче, включилият се в атака Стефан Ламбез се възползва от създалата се ситуация, за да овладее рикоширалата топка, която прати във вратата за 0:3.

Единадесет минути преди края на редовното време нервите в Стара Загора взеха връх, когато резервата Франсиско Сагардия беше изгонен. Нападателят избута противников играч до наказателното си поле, за което си действие получи втори жълт и респективно червен картон. По този начин старозагорци останаха с 10 души на терена до края на срещата.

Две минути по-късно Диого Тейшейра получи топката на границата на наказателното поле и шутира към долния ляв ъгъл, но не намери очертанията на вратата на Ачинели.

До края на срещата темпото спадна напълно и нови ситуации липсваха, като по този начин Локомотив София си осигури оставането в efbet Лига и догодина.

Стартови състави на двата отбора:

БЕРОЕ (3-4-3): 23. Родриго Ачинели – 5. Лучано Скуадроне, 18. Хуан Пабло Саломони, 4. Франко Минго (к) – 15. Енцо Еспиноса, 19. Карлос Алгара ж.к., 24. Стефан Гаврилов, 12. Темитопе Акижогунла – 10. Франсиско Политино, 91. Вини Трибуле, 11. Уерик Каетано

Резерви: 1. Артур Мота (вр), 7. Федерико Санети, 9. Франсиско Саагардия 2x ж.к./ ч.к., 14. Викторио Вълков, 21. Дамян Йорданов, 98. Роналдо Камара ж.к., 20. Сегундо Пачаме

Старши треньор: Хосе Луис Ачиари

ЛОКОМОТИВ СОФИЯ (3-4-3): 24. Александър Любенов – 4. Диме Димов, 31. Красимир Станоев (к), 2. Гонсало Кардосо – 13. Селсо Рапосо ж.к., 20. Диого Тешейра ж.к., 16. Симеон Мечев ж.к., 12. Бруно Франко ж.к. – 10. Валентин Николов, 7. Кевин Маи ⚽, 11. Карлос Франса ⚽

Резерви: 88. Жарко Истатков (вр), 21. Антони Иванов, 45. Димитър Митков, 9. Калоян Кръстев, 44. Мики Орачев, 15. Лука Иванов, 93. Стефан Ламбез ⚽, 17. Теодор Иванов, 5. Даниел Ками

Старши треньор: Красимир Балъков

FT .

0 : 3

• 15’ Кевин Маи
  • 42’ Карлос Франса
  • 69’ Стефан Ламбезе
  • КРАЙ НА МАЧА! Локомотив София победи с категоричното 3:0 Берое в Стара Загора!

90+5'
  • Четири минути добавено време на срещата.

90+1'
  • Втората смяна пък бе свързана с появата на Даниел Ками, който замени Гонсало Кардосо.

90'
  • Последни две промени за Локо София – Карлос Франса бе заменен от Мики Орачев.

90'
  • Пореден жълт картон – този път бе за Бруно Франко от Локомотив Сф.

88'
  • Трета смяна в състава на гостите – Антони Иванов замени Диого Тешейра.

83'
  • Още един жълт картон – този път за Селсо Рапосо от Локомотив София.

83'
  • УДАР! Диого Тейшейра получи топката на границата на наказателното поле и шутира към долния ляв ъгъл, но не намери очертанията на вратата на Ачинели.

81'
  • ЧЕРВЕН КАРТОН ЗА ФРАНСИСКО САГАРДИЯ ОТ БЕРОЕ! Нападателят избута противников играч до наказателното си поле, за което си действие получи втори жълт в рамките само на две минути и респективно червен картон. По този начин старозагорци останаха с 10 души на терена до края на срещата.

79'
  • Официално предупреждение получи и Федерико Санети от Берое.

78'
  • Жълт картон и за Франссико Сагардия от Берое.

78'
  • Роналдо Камара от мина на домакините видя жълтия цвят.

77'
  • Последна промяна за Берое – Сегундо Пачаме замени Хуан Пабло Саломони.

70'
  • ГООООЛ ЗА ЛОКОМОТИВ СОФИЯ! Стефан Ламбез оформи класическия резултат! Симеон Мечев опита да изведе Димитър Митков в наказателното поле, но вратарят Родриго Ачинели успя да го блокира. Там, обаче, включилият се в атака Стефан Ламбез се възползва от създалата се ситуация, за да овладее рикоширалата топка, която прати във вратата за 0:3.

69'
  • Жълт картон и за Диого Тешейра от състава на гостите от София.

67'
  • СТРАХОТНО СПАСЯВАНЕ! Вини Трибуле бе изведен отлично зад защитата на Локомотив София отляво в наказателното поле, след което финтира Диме Димов и стреля силно към вратата на Локомотив, но Любенов спаси. Последва добавка от страна на Франсиско Сагардия, но отново стражът на столичните „железничари“  се намеси по удивителен начин с една ръка и след това улови топката. В крайна сметка, обаче, бе отсъдена засада при подаването към Трибуле.

65'
  • Втората смяна – Кевин Маи отстъпи мястото си на Димитър Митков.

63'
  • Двойна промяна и за Локомотив София – Стефан Ламбезе влезе на мястото на Валентин Николов.

63'
  • ШАНС ЗА БЕРОЕ! Капитанът на домакините Франко Минго скочи най-високо в наказателното поле след центриране от корнер и стреля с глава, но не успя да натисне топката и тя прелетя малко над напречната греда на Любенов.

62'
  • Нова смяна за Берое – Роналдо Камара замени Карлос Алгара.

58'
  • Първи жълт картон и за играч на Локомотив София – той бе за Симеон Мечев.

57'
  • ШУТ! Карлос Франса получи отляво в половината на Берое, напредна по фланга, влезе в наказателното поле, нагласи си топката на десния крак и стреля, но разочароващо над вратата.

52'
  • УДАР! Бившият играч на Берое Симеон Мечев опита да прехвърли от центъра вратаря Ачиари, който бе излязъл напред, но топката премина малко над вратата в аут.

51'
  • НОВ УДАР! Франсиско Сагардия бе изведен на чиста позиция отдясно в наказателното поле на „червено-черните“ и шутира точно от малък ъгъл, който обаче не затрудни Любенов.

49'
  • ИЗСТРЕЛ! Влезлият на почивката Дамян Йорданов получи в половината на Локомотив, напредна навътре и завърши с удар пред границата на наказателното поле, но топката премина малко над напречната греда на вратата на Любенов.

46'
  • Третата смяна бе свързана с напускането на Уерик Каетано, който бе заменен от Федерико Санети.

46'
  • Втората промяна – Франсиско Сагардия влезе на мястото на Темитопе Акинжонгунла.

46'
  • Тройна промяна на почивката за Берое – Дамян Йорданов замени Джани Пилитино.

46'
  • Начало на второто полувреме!

46'
  • Край на първото полувреме!

45+3'
  • Две минути добавено време на първата част.

45+1'
  • УДАР! Уерик Каетано изгуби топката от Симеон Мечев в своята половина, след което Владимир Николов върна топката за Мечев, който шутира от дистанция с левия крак, но в ръцете на Ачинели.

42'
  • ГОООЛ ЗА ЛОКОМОТИВ СОФИЯ! Карлос Франса удвои резултата! Симеон Мечев даде извеждащо подаване за Карлос Франса, което рикошира в крака на Лучано Скуадроне. Топката достигна до нападателя на гсстите, който премина покрай Соломони в наказателното поле на домакините и след това, озовал се сам срещу Ачинели, прати топката от близко разстояние в мрежата за 0:2.

42'
  • ШАНС ЗА БЕРОЕ! Домакините можеха да изравнят в 38-ата минута, когато Стефан Гаврилов опита извеждащо подаване към наказателното поле, където капитанът на гостите Красимир Станоев първоначално го пресече, но след рикошет в тялото му кълбото се озова на пътя на Вини Трибуле. Нападателят излезе сам срещу Александър Любенов, но стреля право във вратаря на Локомотив София, пропускай страхотна възможност.

38'
  • УДАР! Столичани продължиха да играят по-добре и принуждаваха домакините да бъркат и лесно да губят топката. Така, в 27-ата минута, се стигна до възможност пред Франса да шутира пред наказателното поле, но покрай дясната греда на Ачинели в аут.

27'
  • Първи жълт картон в срещата – получи го Карлос Алгара от Берое.

26'
  • ГООООЛ ЗА ЛОКОМОТИВ СОФИЯ! Кевин Маи се разписа след груба грешка в защитата на Берое! Енцо Еспиноса изпълни по не най-добрия начин тъч назад към Хуан Пабло Саломони, който се опита да изчисти топката, но там Кевин Маи не се отказа да го пресира и кълбото рикошира в крака на габонеца, след което влетя в опразнената врата на Родриго Ачинели, който бе застанал встрани, за да получи топката – 0:1.

15'
  • Проблеми за Карлос Франса, който седна на терена и се наложи да получи помощ от медицинския щаб на Локомотив София.

14'
  • ШАНС ЗА ЛОКОМОТИВ СОФИЯ! Домакиите загубиха топката на центъра, което даде възможност на Диого Тейшера да напредне на скорост в половината на Берое и след това комбинира с Карлос Франса пред дъгата на наказателното поле, който стреля много добре с десния крак, но Ачинели показа класа и изби с една ръка в корнер изстрела в гония му ляв ъгъл.

7'
  • УДАР! Капитанът на гостите Красимир Станоев стреля директно по тревата от пряк свободен удар от дистанция, като топката премина между стената от играчи на Берое и бе точен, но твърде слаб, за да затрудни вратаря Родриго Ачинели.