Вицешампионът Балкан победи като гост Левски със 109:104 точки след две продължения и се класира за полуфиналите на Националната баскетболна лига за мъже. Редовното време завърши 80:80, а след първите пет минути отново имаше равенство - 92:92. Играчите на Балкан спечелиха второто продължение със 17:12 точки и така стигнаха до успеха.

Така Балкан спечели серията с 2:0 успеха и на полуфиналите ще играе с победителя от двойката между Берое и Спартак (Плевен). Резултатът е 1:1 победи, а третата среща е на 2 май от 19.00 часа в Стара Загора.

Другата полуфинална двойка е Лукойл Академик - Рилски спортист (Самоков).

Двубоят в зала "Универсиада" започна с минута мълчание в памет на легендата Георги Христов, който почина снощи. Отборът на Балкан водеше през първото полувреме, а най-голямата му преднина беше 12 точки при 34:22 в средата на втората четвърт. Малко преди почивката "сините" намалиха пасива си на точка - 39:40. Играчите на Левски направиха серия от 7:0 в началото на третата част и поведоха с 46:42, а след 30 минути игра имаха аванс от 57:53.

Гостите стартираха със 7:0 последната четвърт, след което направиха резултата 73:64. С кош и фаул на Йордан Минчев "сините" изравниха 78:78 15 секунди преди сирената. Последваха два наказателни удара за Мартин Маринов за Балкан, но в ответната атака Алекс Симеонов вкара кош за 80:80. След това Маринов пропусна от тройката и се стигна до продължение.

В края на първите добавени пет минути Ангел Пейчинов пропусна шанса да донесе победата на Левски, след като пропусна един от трите наказателни удара, но пък изравни - 92:92.

Във второто продължение Мартин Маринов вкара тройка за 105:103 минути преди края, а след това реализира и два фаула, за да помогне за успеха на Балкан.

Брандън Фортънбъри завърши с 24 точки и 5 борби за Балкан. Николай Върбанов записа "дабъл-дабъл" - 20 точки и 13 борби. Мартин Маринов се отчете с 19 точки и 8 борби. Душан Цветкович и Стоян Петков нанизаха съответно по 14 и 10 точки.

За Левски се отличи Евгени Хаджирусев с 25 точки и 6 борби. Алекс Симеонов добави 23 точки и 11 борби. Йордан Минчев отбеляза 16 точки. С по 14 точки останаха Крум Дойчинов и Станислав Славейков. /БТА