Отборът на Спартак (Плевен) поднесе изненадата в първите мачове от четвъртфиналните плейофи на Националната баскетболна лига за мъже. Плевенчани победиха като гост Берое (Стара Загора) с 86:81 (23:26, 27:19, 20:21, 16:15) точки и поведоха с 1:0 успеха в серията. Играе се до две победи от три мача. Втората среща е на 29 април в Плевен.

Въпреки петте си поражения за сезона от старозагорци, още в началото на срещата гостите поведоха 10:5. Две атрактивни изпълнения на Еврик Гари и Николай Николов обаче доведоха до обрат за Берое - 11:10.

Спартак обаче не се отказа и първата част завърши само с три точки аванс за "зелено-белите" - 26:23. Гонитбата в точките продължи и през втората четвърт. Гостите от Плевен демонстрираха добра игра и не позволиха откъсване на повече от три точки. В края на частта Спартак дори успя да поведе и се оттегли на почивката при 45:50.

В първите минути на третата част разликата скочи на 13 точки - 45:58. В този момент играчите на Спартак демонстрираха страхотна ефективност в стрелбата, което им позволи да водят убедително. В края на частта играчите на Берое вдигнаха оборотите и стопиха разликата до 66:70.

В началото на четвъртата част след две тройки на Остин Барнс и Тенчо Тенчев Берое успя да изравни резултата - 72:72. Две минути преди сирената Берое отстъпваше със 78:83 и до края не успя да навакса пасива си. Така старозагорци се нуждаят от задължителен успех в петък в Плевен, за да не приключат още на тази фаза участието си в първенството.

Най-резултатен за победителите беше Урош Величкович с 23 точки и 8 асистенции. Милован Савич се отчете с 21 точки и 8 борби, а Адриян Секулов записа 19 точки и 8 борби.
За домакините Еврик Гари приключи с 19 точки, а с 16 точки и 9 борби завърши Остън Барнс.

В друг мач от плейофите Балкан (Ботевград) спечели срещу Левски 2014 с 86:74 (25:15, 20:16, 17:20, 24:23) точки. Домакините контролиха двубоя. "Сините" се доближиха на 6 точки до съперника пет минути преди края, но играчите на Балкан отговориха със серия от 10:1 и стигнаха до крайния успех.

Мартин Маринов отбеляза 17 точки за победителите, Брандън Фортънбъри добави 14 точки, а Цветослав Острев вкара 12 точки. За Левски Крум Дойчинов реализира 21 точки, 20 точки, 6 борби и 5 асистенции добави Алекс Симеонов, а с 15 точки и 6 борби се включи Йордан Минчев. /БТА