Назад, назад във времето, Gong.bg продължава своята разходна в историята на Световните първенства. Сега е ред на петата спирка, която крие своите не по-малко любопитни мигове.

Домакин на Мондиала през 1954-а година е Швейцария, а турнирът се провежда в приода от 16 юни до 4 юли.

Участие в надпреварата взимат 16 отбора, които разпределени в 4 групи.

За историята остава и фактът, че това е първото Световно, излъчвано по телевизията.

Унгарският отбор пристига в Швейцария като безспорен фаворит за титлата. Магията, която творят на терена Пушкаш, Хидегкути и Кочиш, е придала на играта допълнително очарование и освен това е доказала, че трудно се разваля – унгарците са завоювали олимпийското злато през 1952 г. Никой не е особено изненадан, когато още в първата фаза на състезанието те вкарват общо 17 попадения във вратите на Германия и Корея. Кочиш бележи четири пъти срещу германците, но те оставят и сериозен спомен у унгарците – Вернер Лирих с неговия съдбоносен ритник по крака на Пушкаш, който го изважда от игра още в 30-та минута. Въпреки това Унгария стига безпроблемно до четвъртфиналите, където отстранява Бразилия с 4:2, докато Германия побеждава Турция в плейоф за правото да се изправи срещу Югославия. Англия започва с равен 4:4 с Белгия, след което си осигурява място на четвъртфинал с победа 2:0 срещу Швейцария. Шотландия не се представя толкова добре – не успява да отбележи гол и губи от Австрия и Уругвай.

Герои на четвъртфиналите са Стенли Матюс и Скиафино в мач, който завършва 4:2 за Уругвай, но настроението на първенството е помрачено от двубой, останал в историята като „Битката при Берн“ – Бразилия срещу Унгария. С червени картони са отстранени трима играчи, а след финала в съблекалните започва побой. Ако това е една грозна история, то тази, кято се твори на мача Австрия – Швейцария е просто невероятна. През първите 20 минути швейцарците съумяват да отбележат три гола, а австрийците им ги връщат само за три минути. В крайна сметка победители излизат Австрия с резултат 7:5.

Пушкаш влиза в игра на финала, но това се оценява като грешка. Макар че вкарва първия гол в зашеметяващото начало, когато унгарците за 8 минути повеждат с два гола, впоследствие се разбира, че глезенът му не е излекуван напълно. В 11-та минута Морлок вкарва за германците, а Ран отбелязва още две красиви попадения в последните 7 минути на мача, с което Германия става шампион.

Статистика:

Голмайстор на първенството: Кочиш (Унгария) – 11 гола

Състав на победителя Западна Германия: Турек, Посипал, Колмайер, Екел, Либрих, Май, Рен, Морлок, О. Валтер, Ф. Валтер (капитан), Шефер

Световен шампион: Федерална република Германия

Вицешампион: Унгария

Най-резултатен мач: Австрия - Швейцария 7:5 (1/4 финал)