Швеция направи много важна крачка към класирането си за Мондиал 2018. У дома момчетата на Ян Андерсон надиграха Италия с 1:0 в безспорно най-интересния от всички плейофи в Зона Европа. Единственият гол на „Френд Арена” падна малко след час игра и постави под въпрос дали Джанлуиджи Буфон ще съумее да запише безпрецедентно 6-о участие на световни футболни финали.

В интерес на истината домакините наистина като че ли повече заслужаваха успеха или най-малкото го търсеха по-настоятелно. Противникът от своя страна предложи твърде малко и резонно повечето критики ще паднах върху селекционера Джампиеро Вентура. Той разполага с 2 дни, в които да убеди момчетата си, че нищо не е загубено и всичко ще се реши в реванша на „Сан Сиро”.

Още в 6-ата минута „адзурите” имаха повече от перфектен шанс да смълчат трибуните в Солна. Матео Дармиан проби отляво и от самата аутлиния центрира към далечната греда. Там Андреа Белоти необяснимо бе оставен без грам опека, скочи и с глава стреля по диагонала. Вратарят Робин Олсен бе хванат в крачка, като за негов късмет кълбото премина на сантиметри покрай десния стълб.

Доста бързо Швеция направи опит за отговор. Емил Форсберг се промъкна с топката между няколки съперници в сини екипи и извади за Ола Тойвонен 2-3 метра пред дъгата. Опитният нападател стреля коварно по диагонала, без обаче да улучи целта.

Въпреки че в следващите минути опасните положения намаляха значително, двубоят продължи да бъде крайно динамичен. Домакините от „тре крунур” не се свеняха да стрелят от почти всяка удобна позиция и бяха доста дейни в атака. Имаше немалко мигове, в които италианците биваха натикани в собственото си наказателно поле. В този период дойде и още една лоша новина – в 28-ата минута Марко Верати си изкара жълт картон, по силата на който ще пропусне реванша на „Сан Сиро” в понеделник.

В 37-ата минута Джиджи Буфон трябваше да се намесва повече от решително. Емил Крафт изпрати висока топка в наказателното поле на Италия, а Киелини се позиционира лошо в опита да спре Маркус Берг. Нападателят побутна кълбото с глава над съперника си и се озова очи в очи с опитния страж. Буфон се хвърли смело си тяло парира не особено успешния шут на Берг, а след това с нов плонж изби кълбото далеч от пеналта.

Началото на второто полувреме беше по-обнадеждаващо за Италия. Само 2 минути след подновяването на играта, Кандрева проби отдясно и центрира прострелно във вратарското поле, където стражът Олсен непохватно се размина с топката. За късмет Крафт беше на място, за да изчисти в корнер, който доведе до шанс пред Кандрева да шутира от границата на пеналта. Играчът на Интер шутира много силно към горния десен ъгъл и предизвика чудесно спасяване от Олсен.

Швеция пресече зачатъците на италиански устрем по най-категоричния начин в 62-ата минута. Тогава влезлият само преди минути Якуб Йохансон (заради контузия на Албин Екдал) попадна в прегръдките на съотборниците си. Домакините изпълниха дълъг тъч отдясно по атаката и Тойвонен, падайки, отклони топката с глава към границата на наказателното поле. Там Йохансон я посрещна с шут, който рикошира много тежко в италиански защитник и тотално заблуди Буфон – 1:0.

Треньорът на „скуадрата” Джампиеро Вентуре веднага реагира и замени инертния Андреа Белоти с Едер. Не бразилецът обаче създаде най-чистата ситуация за изравняване. В 70-ата минута левият халф-бек Матео Дармиан укроти отскочилата топка пред дъгата и моментално шутира с десния си крак. Вратарят Робин Олсен не помръдна, но пък и топката намери десния стълб.

До края на мача Швеция се окопа плътно в собствената си половина, а бледият тим на Италия опита някакво подобие на натиск. Така всичко остава за 13 ноември, когато италианците посрещат съперника си в Милано.

ШВЕЦИЯ – ИТАЛИЯ 1:0

1:0 Якоб Йохансон 61’

Швеция (4-4-2): Робин Олсен – Емил Крафт (83’ – Густав Свенсон), Андреас Гранквист /к/, Виктор Линдельоф, Людвиг Аугустинсон – Виктор Клаесон, Албин Екдал (57’ – Якуб Йохансон), Себастиан Ларсон, Емил Форсберг – Маркус Берг (75’ – Исаак Киисе Телин), Ола Тойвонен

Селекционер: Ян Андерсон

Италия (3-5-2): Джанлуиджи Буфон /к/ - Андреа Бардзали, Леонардо Бонучи, Джорджо Киелини – Антонио Кандрева, Марко Пароло, Даниеле Де Роси, Марко Верати (76’ – Лоренцо Инсиние), Матео Дармиан – Андреа Белоти (65’ - Едер), Чиро Имобиле

Селекционер: Джампиеро Вентура

Стадион: „Френдс Арена” (Солна, Швеция)

Главен съдия: Джунейт Чакър (Турция)