Обратното броене до Мондиал 2018 стартира, а само 12 дни ни делят от най-вълнуващото спортно събитие за тази година. В унисон с емоциите, които вече владеят феновете, Gong.bg поде увлекателна разходка из историята. След като си припомнихме бурното начало, втората ни спирка е Шампионатът на планетата през 1934 година, който предлага не по-малко интригуващи сюжети…

Като естествено продължение на драмите от 1930 година, Уругвай отказва участие в надпреварата в Италия. Урусите все още не са преглътнали обидата от нежеланието на европейците да се включат в първите по рода си финали, на които те са домакин, и взимат решение да бойкотират. Така Уругвай се превръща в първата и до днес единствена страна, която доброволно отказва да защити световната си титла.

За сметка на това 32 страни, от които 22 европейски, 8 от Северна и Южна Америка и по една от Африка и Азия участват в квалификационните серии за Мондиала на Апенините.

От 16-те финалисти Италия и австрийският „Вундертим“ на Хуго Майсъл са безспорните фаворити.

Испания принуждава Италия да стигне до преиграване във втората фаза на първенството, след като завършват 1:1 след продължения. Още в дванадесетата минута на преиграването на следващия ден Меаца изпраща Италия на полуфиналите. Австрия, повежда срещу Унгария с 2:0 до 51-вата минута с голове на Хорварт и Чишек. Сароси вкарва за Унгария от дузпа, но силите на “маджарите“ не стигат за нищо повече.

На полуфинал един срещу друг се изправят сочените за претенденти за трофея селекции на Италия и Австрия. „Скуадра адзура“ триумфира, след великолепен гол на Гуаита след заучено положение от ъглов удар.

Чехословакия е другият финалист след победата с 3:1 над Германия на предпоследното стъпало, отстранявайки преди това Румъния и Швейцария.

Финалът е повече от непредсказуем. Чехите повеждат с попадение на Пуч. Осем минути преди края на мача те все още водят с 1:0 и почти докосват световната титла. Тогава италианското ляво крило Раймондо Орси оставя чешката защита зад гърба си с чудесен дрибъл. Следва удар с десния крак и вратарят Планичка успява само да докосне топката с пръсти, но не и да я спре. Скиавио вкарва победния гол в седмата минута на продълженията. Така селекцията на Италия, която не успя да се класира за тазгодишния Мондиал, грабва световната титла.

Статистика

Голмайстор на първенството: Нейедли (Чехословакия) - 5 гола

Състав на победителя Италия: Комби (капитан), Мондзелио, Алеманди, Ферарис IV, Монти, Бертолини, Гуаита, Меаца, Скиавио, Ферари, Орси

Световен шампион: Италия

Вицешампион: Чехословакия

Най-резултатен мач Италия - САЩ 7:1 (предварителен кръг)

Общо отбелязани гола: 70

Голове средно на мач: 4,14

Голмайстор Олдрич Нейедли (Чехословакия) - 5 гола

Най-много голове в един мач: Анджело Скиавио (Италия), Едминд Конен (Германия), Олдрич Нейедли (Чехословакия) - по 3 гола

Най-посетен мач: 55 000