Коста Рика е най-успешната футболна нация в Централна Америка. Отборът се класира за пети път на световни финали. В досегашните си 4 участия костариканците имат един четвъртфинал – на Мондиал 2014 и осмо място в класирането, едно участие на осминафиналите – през 1990 г. с 13-о място, а през 2202 и 2006 г. отборът не успява да прескочи груповата фаза, заемайки съответно 19-ата и 31-ата позиция в класирането.

Коста Рика е печелил трикратно и шампионата на КОНКАКАФ – през 1963, 1969 и 1989 г.

Коста Рика има и 5 участия в Копа Америка, първото през 1997 г., като на два пъти достига до четвъртфиналите.

Коста Рика има солидни футболни традиции, като първият мач за страната е при победата над Салвадор със 7:0 още през 1921 г.

Най-голямата победа за костариканците е срещу Пуерто Рико с 12:0 през 1946 г., а най-голямата загуба – с 0:7 от Мексико през 1975 г.

Домакинските си срещи Коста Рика играе на „Естадио Насионал“ в Сан Хосе, който има 35-хиляден капацитет.