Страната на изгряващото слънце успява да се класира за шести Мондиал подред.

През 2002 година Япония беше домакин на световните финали, заедно с Южна Корея.

Най-доброто постижение на „самураите” на световни първенства е 1/16 финал – през 2002г.  и през 2010г.

За пръв път Япония се класира на Мондиал през 1998 година, когато шампионатът се провежда във Франция.

Жребият изпраща японците в група с Аржентина, Хърватия и Ямайка. Японците записват 3 загуби и отпадат безславно.

Първият гол за Япония на световни първенства отбелязва Масаши Накаяма през 1998г. Попадението пада при загубата на „самураите” от Ямайка с 1:2.

Япония е носител на Купата на Азия рекордните 4 пъти – 1992г., 2000г., 2004г., 2011г.

Най-сериозни конкуренти на Япония в зона „Азия” са Южна Корея и Австралия.

Япония е единственият отбор извън зона „Америка”, който официално е участвал в турнира „Копа Америка” по покана, това се случва през 1999г.

През 2011г. Япония отново получава покана за „Копа Америка”, която приема, но впоследствие отказва заради голямото земетресение и цунами, които връхлитат страната.

В квалификационния цикъл за Мондиал 2018 японците изиграха 18 срещи, в които записаха 13 победи, 3 равни и 2 загуби.

Голмайстор за Япония в квалификациите за Мондиал 2018 е Кейсуке Хонда със седем попадения. С най-много минути (1620) е защитникът на Саутхемптън Мая Йошида.

В тези квалификации „самураите” показаха, че са най-опасни в последните 15 минути, когато са отбелязали най-голям процент от головете си (27.3%).

Най-голямата победа на Япония в изминалите квалификации е с 6:0 като гост на Афганистан.