Хърватия направи важна стъпка към Мондиал 2018. „Шахматистите“ се наложиха по категоричен начин с 4:1 над Гърция в първия мач от баражите. Попаденията за успеха реализираха Лука Модрич, който зададе тон след точно изпълнена дузпа, Никола Калинич, Иван Перишич и Андрей Крамарич. За южните ни съседи Сократис Папастатопулос отбеляза почетното попадение.

Така Хърватия взе сериозна преднина преди реванша в Гърция. Ответният мач от плейофите е на 12 ноември.

Модрич и компания превъзхождаха чувствително своя опонент през всичките 90 минути. Домакините стигнаха до цял куп положения, за сметка на гърците, които отправиха едва три точни удара към вратата.

Хърватия поведе рано. Бранител на Гърция върна към вратаря Орестис Карнезис, който допусна грешка при овладяването, така топката попадна в Никола Калинич, който си поведе в пеналта, но бе фаулиран от стража на гостите. Реферът посочи бялата точка и вдигна жълт картон на Карнезис, въпреки че „шахматистите“ протестираха за най-суровата санкция.

Крамарич: Очаква ни труден реванш

Топката на 11-те метра си заложи полузащитникът на Реал Мадрид Лука Модрич. Опитният 32-годишен футболист не допусна грешка и откри за 1:0, отбелязвайки първи гол в кампанията.

Преднината на Хърватия бе удвоена в 19-ата минута. Стринич получи отляво, напредна и навлезе в наказателното поле. Пусна успореден пас на голлинията, а Никола Калинич засече за 2:0.

Южните ни съседи не се отказаха и върнаха интригата след половин час игра. След центриране от корнер, насочено към далечната греда, Сократис Папастатопулос засече, пращайки топката към горния десен ъгъл на Даниел Субашич – 1:2. Марсело Брозович направи отчаян опит да изчисти топката, но просто я довкара.

Гърция не можа да се възползва от импулса в играта си след попадението и 4 минути след това, домакините отново възстановиха преднината си два гола повече. Шиме Върсалко центрира отдясно, а Иван Перишич се възползва от изоставането на бранителите на Гърция и направи 3:1.

До края на първото полувреме положения се разкриха пред Андрей Крамарич и Никола Калинич, но при тях не последва промяна на резултата.

Малко след подновяването на играта след почивката, „шахматистите“ наредиха и четвърти гол. След центриране отцентралната линия, играч на домакините отигра при лявата греда на Карнезис, пускайки наляво към Андрей Крамарич, който се разписа за 4:1.

Крамарич опита късмета си и в 56-ата минута, но Карнезис отрази изстрела му, който бе насочен към долния ляв ъгъл.

В 61-ата минута Костас Митроглу стреля, но последва изчистване в корнер, от който не произлезе нищо.

Лука Модрич намери добре Иван Перишич в 69-ата минута, но футболистът на Интер прати топката над вратата.

В последните 20 минути гърците опитаха да намалят още изоставането си, но изстрелите на Митроглу не сполучиха. В 75-ата минута той засече след центриране от корнер, но над напречната греда, а в продължението на срещата Даниел Субашич отрази негов удар.