Националният отбор на Хърватия се класира на полуфинал след 20-годишна пауза, елиминирайки с изпълнение на дузпи домакина на Мондиал 2018 Русия.

В редовното време резултатът бе 1:1, в продълженията - 2:2, а при 11-метровите удари хърватите сбъркаха веднъж (Матео Ковачич), докато руснаците два пъти (Фьодор Смолов и Марио Фернандес) за 4:3.

Едва за втори път в историята на световните първенства един отбор елиминира два поредни пъти съперниците си след изпълнение на дузпи. Преди да огорчат домакините, хърватите се справиха по същия начин с Дания.

Единственият предишен такъв случай е през 1990-а, когато Аржентина се справя последователно с Югославия и Италия именно чрез "рулетката" на дузпите.

Любопитна подробност е, че Даниел Субашич подобно на аржентинския вратар Серхио Гойкочеа спаси четири дузпи.

През 1990 година Серхио Гойкочеа спаси две дузпи в мача срещу Югославия и две срещу Италия. През 2018 година Субашич спаси три удара от бялата точка в мача срещу Дания и един в двубоя срещу Русия.

Освен това Русия стана вторият отбор-домакин на Световно първенство, който губи на четвъртфиналите след изпълнение на дузпи. Само Италия преди това през 1990 година губи от Аржентина. През 1998 година Франция победи Италия на четвъртфиналите след изпълнение на дузпи, Република Корея елиминира Испания през 2002 година след дузпи, Германия отстрани Аржентина през 2006 година след дузпи, а Бразилия отстрани Чили през 2014 година също след изпълнение на дузпи.