Швейцария завърши група Е без загуба и се класира за осминафиналите на Мондиал 2018. В последния си мач от група Е обаче "часовникарите" развалиха доброто впечатление от изявите си, като стигнаха само до 2:2 срещу сигурния отпадащ Коста Рика, а за капак загуби не една, а цели две ключови фигури за сблъсъка срещу Швеция. Швейцарците на два пъти излизаха напред в резултата - втория път в 88-ата минута - ала карибците с много хъс и себераздаване се погрижиха да напуснат голямата сцена поне с една точка срещу името си.

"Лос тикос" определено имаха повечето и по-чистите положения, като само в рамките на откриващите 10 минути на срещата на два пъти улучиха гредите. "Часовникарите" от своя страна демонстрираха позната си ефикасност и извлякоха максимума от неголемия брой възможности пред вратата на съперника. Блерим Джемайли изведе швейцарците напред в 31-ата минута, а в началото на втората част Кендал Уастън изравни. Резервата Йосип Дърмич повярва, че е вкарал победен гол 2 минути преди края на редовното време, но Коста Рика стигна до дузпа в продължението, при която отскочилата от гредата топка се удари в тялото на вратаря Ян Зомер и оформи равенството.

Заради него Швейцария заема позицията на подгласник на Бразилия, който победи Сърбия с 2:0, но не това е най-лошата новина. Тя дойде под формата на жълти картони - втори в турнира - за капитана Щефан Лихтщайнер и централния бранител Фабиан Шер, които ще бъдат наказани за осминафинала срещу Швеция. "Селесао" пък ще има Мексико за съперник в първия си двубой от елиминациите.

Двубоят в Нижни Новгород изобщо не започна според очакванията, които диктуваха швейцарците да са по-настъпателни в търсене на ранен гол, който да ги успокои относно класирането напред.  Действително те организираха първата опасна атака в 4-ата минута, когато Джердан Шакири показа скорост и техника отдясно, за да се промъкне по аутлинията в наказателното поле. Асът на Стоук Сити с пас по тревата намери Марио Гавранович пред вратарското поле. Таранът шутира, топката срещна прибраната ръка на Джанкарло Гонсалес и френският арбитър Клеман Тюрпен беше категоричен, че няма основания да нареди дузпа.

Коста Рика отвърна на хвърлената ръкавица по впечатляващ начин. Още в 6-ата минута Джоел Кембъл извади на показ най-доброто от вратаря Ян Зомер, когато пасивно действащите бранители в червени екипи му дадоха твърде много време да нагласи топката на левия си крак. Буквално секунди по-късно топката бе върната обратно в пеналта на Швейцария, където Аканджи увисна при центрирането и Селсо Борхес стреля отлично с глава. Зомер докосна кълбото с върха на пръстите си и така то вместо в долния десен ъгъл отскочи от страничната греда.

Атака по-късно Коста Рика отново беше във вихъра си. Даниел Колиндрес пое топката пред дъгата и моментално пробва шут през няколко защитници. За късмет на европейците топката премина малко над напречната греда.

Щурмът на вече отпадналия тим от Северна Америка продължи. В 10-ата минута костариканците за втори път разтресоха рамката на вратата. Колиндрес получи отляво и въпреки сериозната дистанция нанесе топовен параболичен шут. Изпълнението му прехвърли Зомер и срещна напречната греда, без да посети мрежата.

Множеството ситуации определено повлияха на швейцарците, а в 19-ата минута техният страж пак бе призован на фронтовата линия. Този път „лос тикос” се разгънаха умело от защита в атака, което даде време на левия халф-бек Брайън Овиедо да се включи напред. Кембъл с хубав пас го намери при ъгъла на наказателното поле и „осмицата” изненада всички с плътен диагонален шут. Зомер обаче бдеше и отново се разгъна на максимум, за да избие в ъглов удар.

Някак противно на логиката и в разрез с методичния натиск на Коста Рика, Швейцария откри резултата в 31-ата минута. Тогава Щефан Лихтщайнер напредна отдясно и центрира към далечната греда, където физиката на Бреел Емболо си каза думата. Тъмнокожият нападател пребори ветерана Джони Акоста и свали топката към дебнещия пред вратарското поле Блерим Джемайли. Последният реализира с мощен шут, който не даде особени шансове за вратаря Кейлор Навас.

Второто полувреме бързо доказа, че амбицията на Коста Рика не е намаляла ни най-малко. Още в 48-ата минута „лос тикос” стигна до нова възможност. Швейцарската отбрана подцени ситуацията, след като изчисти центрирането от статично положение. Брайън Руис обаче спечели топката на фланга и центрира към точката на дузпата. Там включилия се напред Кендал Уастън хитро се наведе и така Джоел Кембъл изведнъж се каза фронтално срещу вратата с широк коридор за стрелба. Изстрелът на нападателя от 11-12 метра обаче профуча покрай десния стълб.

Швейцария стигна до голова ситуация в 53-ата, когато Шакири с тънък диагонален пас по земя намери Емболо отдясно в наказателното поле. Играчът на Шалке 04 използва физиката си, за да отблъсне Джанкарло Гонсалес, а в процеса топката му избяга твърде много към аутлинията. Въпреки това Емболо шутира силно и високо, като Кейлор Навас отрази вещо.

В 56-ата минута справедливостта най-сетне възтържествува и Коста Рика изравни, макар и при леко съмнителна ситуация. Джоел Кембъл изпълни корнер отдясно по атаката и насочи подаването си към зоната пред вратарското поле. Там Уастън определено изблъска с ръка Аканджи преди да се извиси и да засече неспасяемо до дясната греда – 1:1.

Попадението доведе до един солиден отрязък в мача, в който и двата отбора изглеждаха доволни на равенството. Все пак последните минути отново станаха повече от интригуващи. В 78-ата минута резервата за швейцарците Йосип Дърмич разтресе лявата сглобка с мощен изстрел с глава, а буквално в следващата атака Зомер бе принуден да отбива тежък шут на Борхес.

Истинското шоу обаче остана за самия финал. Първо в 88-ата минута Швейцария за втори път дръпна в резултата. Блерим Джемайли се пребори мъжки за кълбото в половината на съперника, за да продължи контраатаката надясно към Закария. Дефанзивният халф хитро центрира по тревата и в зоната около точката на дузпата. Това позволи на Дърмич да изскочи изненадващо и с майсторски шут по тревата да препарира Навас – 2:1.

Само минутка по-късно изглеждаше така, сякаш Коста Рика получи правото да изпълни дузпа. Брайън Руис се набута с топка в крака между двама защитници в червено и падна на тревата. Френският рефер Тюрпен посочи бялата точка, ала после получи сигнал от видео стаята. Реферите в нея акуратно забелязаха засадата, в която е Руис, когато Уастън му подава с глава. Така първоначалното решение беше променено.

Съдбата обаче беше решила, че костариканците ще изпълнят наказателен удар в този мач. В първата минута от добавеното време Денис Закария изпусна Джоел Кембъл отляво и после много глупаво го повали в наказателното поле. Тук споровете по отсъждането бяха излишни. Капитанът Брайън Руис се нагърби с отговорността и шутира много мощно към горния ляв ъгъл. Кълбото улучи напречната греда и тръгна да се връща към вътрешността на пеналта. После обаче срещна тялото на плонжиралия в същата посока Зомер и все пак се оплете в мрежата – 2:2.

Швейцария излиза срещу Швеция в осминафинален мач на 3 юли от 17 часа българско време в Санкт Петербург.

ШВЕЙЦАРИЯ – КОСТА РИКА 2:2

1:0 Блерим Джемайли 31'

1:1 Кендал Уастън 56'

2:1 Йосип Дърмич 88'

2:2 Ян Зомер 90+3'-авт.

Швейцария (4-2-3-1): Ян Зомер – Щефан Лихтщайнер, Фабиан Шер, Мануел Аканджи, Рикардо Родригес – Валон Бехрами (60' - Денис Закария), Гранит Джака – Бреел Емболо, Блерим Джемайли, Джердан Шакири (81' - Михаел Ланг) – Марио Гавранович (69' - Йосип Дърмич)

Селекционер: Владимир Петкович

Коста Рика (5-4-1): Кейлор Навас – Кристиан Гамбоа (90+3' - Иън Смит), Джони Акоста, Джанкарло Гонсалес, Кендал Уастън, Брайън Овиедо – Даниел Колиндрес (81' - Родни Уолъс), Селсо Борхес, Дейвид Гусман (90+1' - Рандал Асофейфа), Брайън Руис – Джоел Кембъл