Сърбия започна победно битката в група Е на Световното, побеждавайки Коста Рика с 1:0 в Самара.

Успехът е важен за нашите съседи, тъй като групата е тежка, в нея са още Бразилия и Швейцария, чийто мач е от 21 ч.

Коста Рика - Сърбия 0:1

0:1 Александър Коларов 56

С прекрасен удар от фаул Александър Коларов реализира в полза на Сърбия.

Мачът започна двуостро и открито. Редуваха се атаки ту към едната, ту към другата врата.

В състава на Сърбия  Бранислав Иванович  излезе начело по участия с националната фланелка  /104 пъти/, като подобри рекорда на Деян Станоквич.

Първата атака за Сърбия донесе корнер, след който се стигна до сериозно разбъркване, но защитата на Коста Рика се справи.

Последва контра на централноамериканците, при която Миленкович изби в последния момент в корнер пред Уреня.

В 12-ата минута Джанкарло Гонсалес получи топката на перфектна позиция, но ударът му с глава изпрати топката в аут.

Веднага след това и Митрович се пробва през човек, но ударът му бе омекотен, а топката – уловена от вратаря на Коста Рика Кейлор Навас.

В 15-ата минута последва  хубав пробив на Бранислав Иванович отдясно, но никой от партньорите му не отигра топката впоследствие.

Двата отбора продължиха да действат офанзивно, като повечето възможности бяха на страната на сърбите. Но и Коста Рика не се бе затворил, пробваше да контрира.

В 43-ата минута Милинкович-Савич направи великолепна задна ножица, но Навас спаси. Бе вдигната засада, а такава нямаше. Така или иначе гол не падна до почивката, въпреки усилията на двата отбора.

Втората част започна по същия начин – офанзивно, но главно от страна на сърбите. В 50-ата минута Митрович излезе сам срещу вратаря, засуети се и Навас изби удара му.

Но в 56-ата минута вратарят на Реал и Коста Рика бе безпомощен при блестящото изпълнение на Александър Коларов от фаул и Сърбия поведе с 1:0.

В 71-ата минута Миленкович се намеси решително и изпревари Кембъл, като изби в корнер пред играча на Коста Рика.

В 76-ата минута  Тадич центрира, топката отиде у Костич, но той я отби встрани, вместо да я отправи към вратата на Навас.

После Митрович падна в пеналта, след като бе изскочил срещу Навас, но нарушение за дузпа нямаше.

Сърбите понамалиха темпото, доволни от преднината си, а Коста Рика не смогваше да намери сили у себе си да опита да стигне поне до ремито.

В края почти се стигна до сбиване между играчите и щабовете на двата отбора. Стигна се до последни напъни и контранапъни за гол. Но нищо важно не се случи повече.

Така балканският тим стигна до три важни точки, преодолявайки Коста Рика  с 1:0

КОСТА РИКА - СЪРБИЯ 0:1

КОСТА РИКА /5-4-1/:  1 Кейлор Навас, 2 Джони Акоста, 3 Джанкарло Консалес, 5 Селсо Борхес, 6 Оскар Дуарте, 10 Брайън Руис, 11 Йохан Венегас /60-Кристиан Боланьос/, 15 Франсиско Калво, 16 Кристиан Гамбоа, 20 Давид Гусман, 21 Маркос Уреня /67-Джоел Кембъл/. Селекционер - Оскар Рамирес

СЪРБИЯ /4-2-3-1/: 1 Владимир Стойкович, 3 Душко Тошич, 4 Лука Миливойевич, 6 Бранислав Иванович, 9 Александър Митрович /90-Александър Прийович/, 10 Душан Тадич /83-Антонио Рукавина/, 11 Александър Коларов, 15 Никола Миленкович, 20 Сергей Милинкович-Савич, 21 Неманя Матич, 22 Адем Ляич /70-Филип Костич/. Селекционер - Младен Кръстаич

СТАДИОН: "Самара Арена" - 41 432 зрители

СЪДИЯ: Маланг Диедиу /Сен/