Япония надигра Колумбия с 2:1, за да открият група H на Мондиал 2018. Шинджи Кагава даде аванс за японците в шестата минута, но Хуан Кинтеро изравни в 39-ата. Юя Осако пък донесе ценната победа на японците, които нямаха успех на Световното първенство от 2010 година. Карлос Санчес пък се прояви като баскетболист в третата минута, след което остави своите с 10 човека почти цял мач. По този начин Япония поведе в последната група на Мондиала, а по-късно в понеделнишкия ден ще се изиграе втората среща от групата – Полша и Сенегал. Успехът е още по-сладък за Акира Нишино и възпитаниците му, след като за първи път азиатски отбор побеждава южноамериканска страна на Мондиали.

Хосе Пекерман стартира с познатото за „лос кафетерос”  4-2-3-1, като на върха на атаката бе Радамел Фалкао. Зад гърба му действаха Хуан Куадрадо, Хосе Искиердо, както и Хуан Кинтеро. Звездата на Колумбия Хамес Родригес бе оставен на резервната скамейка, тъй като е почувствал болки в деня преди срещата.

Акира Нишино също предпочете същата схема за старт на Япония. Юя Осако поведе „самурайската” атака, а Нагатомо, Шоджи, Йошида и Хироки Сакай оформиха квартета пред вратаря Ейджи Кавашима.

Мачът стартира ужасно за Колумбия, след като Карлос Санчес игра с ръка в наказателното поле на отбора си в третата минута. Осако се освободи добре от колумбийската отбрана и отправи изстрел, но Оспина отби с крак. Топката се върна в Кагава, а халфът стреля силно към вратата, но Карлос Санчес си протегна ръката, за да спре пътя на топката. Дамир Скомина непоколебимо изгони халфа на Колумбия, а зад топката застана именно Шинджи Кагава. Футболистът на Борусия Дортмунд преодоля Оспина и Япония напред. Това бе вторият най-бърз червен картон в историята на Световните първенства. Най-бързият е на Хосе Батиста, който оставя Уругвай с 10 срещу Шотландия през 1986.

Въпреки това Колумбия заигра с висока преса и се опита да върне гола срещу Япония. В 12-ата минута Фалкао бе близо до гол, но ударът му бе уловен от Кавашима. В 31-ата минута Хосе Пекерман направи тактическа промяна, заменяйки Хуан Куадрадо и пусна Уилмар Бариос.

В 39-ата минута Фалкао бе спрян с поредното нарушение срещу него, а ситуацията бе много изгодна пред колумбийските футболисти. Зад топката застана Хуан Кинтеро, а полузащитникът хитро пусна топката под стената и това хвана неподготвен Кавашима, който извади топката от вратата си. 35-годишният страж на японците имаше претенции, че топката не е преминала с целия си обем зад линията. След съветване с технологията на вратата се видя, че кълбото е преминало зад голлинията. Атакуващият полузащитник е първият футболист на Колумбия, който вкарва голове на две различни Световни първенства.

Япония стартира много мобилизирано втората част и принуди Колумбия да се защитава здраво. Нападателят Осако смути феновете на "лос кафетерос" в Саранск, след като нанесе силен изстрел в 55-ата минута, но Оспина отби топката. Минута по-късно Такаши Инуи бе непокрит и от 20-ина метра стреля технично, но Оспина отново бе на добра позиция. Последва нарушение за Япония, а зад топката застана Шибасаки, който я вдигна умело. Мая Йошида се извиси и нанесе опасен изстрел към вратата, но той отлетя също встрани.

В 70-тата минута на терена се появи Кейсуке Хонда, чието присъствие се усети три минути по-късно. Хонда центрира топката от ъглов удар, намирайки Осако, който стреля с глава и с помощта на гредата поведе Япония за втори път напред - 1:2.

65 снимки

В 78-ата минута Джеферсон Лерма прояви миг гениалност и се освободи от трудна ситуация с пета, а действието му изведе Хамес в добра позиция, но Нагатомо се хвърли пожертвователно, за да блокира шутът на футболиста на Байерн Мюнхен.

До края на срещата Карлос Бака имаше шанс да затрудни Кавашима, но без сериозен успех.

В следващия тур на групите Япония ще спори със Сенегал, докато Колумбия ще трябва да се справя с Полша

Колумбия (4-2-3-1): Давид Оспина - Йоан Мохика, Оскар Мурийо, Давинсон Санчес, Сантяго Ариас - Джеферсон Лерма, Карлос Санчес - Хосе Искиердо (70 - Карлос Бака), Хуан Кинтеро (60 - Хамес Родригес), Хуан Куадрадо (31' - Уилмар Бариос) - Радамел Фалкао

Япония (4-2-3-1): Ейджи Кавашима - Хироки Сакай, Мая Йошида, Ген Шоджи, Юто Нагатомо - Макото Хасебе, Гаку Шибасаки (80 - Хотору Ямагучи) - Генки Харагучи, Шинджи Кагава (70- Кейсуке Хонда), Инуи - Осако (85 - Шинджи Оказаки)

Колумбия - Япония 1:2