Отборът на Холандия нанесе отрезвяващо поражение на класиралия се за финалите на Мондиал 2018 Португалия. На „Стад дьо Женева” момчетата на Роналд Куман разбиха европейския шампион с категоричното 3:0 и въпреки присъствието на Кристиано Роналдо.

Очевидно „мореплавателите” не си извадиха верните поуки от контролата срещу Египет, спечелена с 2:1 с две късни попадения на Кристиано. Холандците, които пропускат Световното това лято, бяха далеч по-мобилизирани и разбиха противника си с голове още  до почивката. Много силен мач изнесе централният защитник Матайс де Лихт, който нетипично се прояви с две асистенции.

„Лалетата” нанесоха първия си удар още в 11-ата минута. Десният бек Кени Тете се включи в нападение и сви назад към намиращия се около границата на наказателното поле Дони ван де Беек. Халфът пусна прострелно подаване по тревата към вратарското поле и намери Мемфис Депай. Звездата на Олимпик Лион не показа никаква милост към съотборника си Антони Лопес, който пази на вратата за португалците – 1:0.

В 32-ата минута Холандия дръпна още по-сериозно. След неуспешно изпълнение на статично положение топката остана у играчите на Куман, а Де Лихт направи страхотен набег отдясно и получи в коридор. Централният защитник показа още по-добро центриране и на практика задължи ветерана Райън Бабел да отбележи от упор с глава – 2:0.

В добавеното време на първата част Върджил ван Дайк оформи класиката с дебютния си гол за „лалетата”.  Холандците получиха пряк свободен удар отдясно по атаката до самата тъчлиния. Центрирането отиде чак при далечната греда, където вездесъщият Де Лихт стигна първи до кълбото и го свали с глава към намиращия се на 7-8 метра от вратата Ван Дайк. Играчът на Ливърпул без забавяне шутира от воле и беше хирургически прецизен в шута си към долния ляв ъгъл – 3:0.

На почивката португалците направиха 4 смени, като сред извадените беше и Кристиано Роналдо. Очевидно треньорът Фернандо Сантош реши да даде шанс на играчи, на които по-рядко гласува доверие, а това до голяма степен предреши и по-ниското качество на продукцията през втората част.

Единственият по-забележим миг беше изгонването на Жоао Кансело в 61-ата минута. Играчът на Интер влезе адски грубо в краката на Тони Вилена и резонно си заслужи втори жълт, съответно и червен картон.

Чак в заключителните минути португалците имаха шансове поне за почетен гол. В 89-ата Гонсало Гедеш стреля много добре с глава, а Яспер Силесен отвърна с невероятен рефлекс. Секунди по-късно нападателят на Милан Андре Силва също имаше шанс да отбележи с глава, но за разлика от Гедеш не улучи очертанията на вратата, шутирайки над гредата.

Така холандците се реваншираха пред феновете си  за загубата с 0:1 от Англия в предишната си мартенска проверка.