Реал Мадрид надви Аталанта с 2:0 и така спечели рекордна шеста Суперкупата на Европа. "Кралския клуб" вече е едноличен лидер по трофеи, като изпревара Милан и Барселона, които имат по пет.

През първата част попадения нямаше, а двата тима удариха по една греда. Първо това направиха бергамаските в 25-ата минута. Много опасен удар на Родриго също срещна напречния стълб в края на полувремето.

"Лос бланкос" излезе напред в резултата във 60-ата минута, когато Федерико Валверде се разписа. Осем минути след това Килиан Мбапе вкара дебютното си попадение за Реал.

Аталанта за пръв път игра за Суперкупата на Европа, но остана с празни ръце. За бергамаските кампанията в италианското първенство започва на 19-и август с гостуване на Лече. Един ден по-рано пък Реал Мадрид стартира защитата на титлата си в Ла Лига срещу Майорка, но в този мач мадридчани ще влязат вече със самочувствие и спечелен трофей.

Още от първия съдийски сигнал Реал Мадрид пое контрола над топката и рядко я даваше на бергамаските. Италианският тим стоеше добре подреден в защита, а в 6-ата минута показа на какво ще разчита в днешния мач, а именно контраатаките. Шарл де Кетеларе изведе чудесно Запакоста, който се включи отдясно. Той опта да стреля в близкия ъгъл, но бе блокиран от противников защитник. Последва и сигнал от съдията за нарушение в атака на Аталанта.

В следващите минути играта се понакъса заради няколко нарушения, а Едерсон получи и жълт картон за такова. В 13-ата минута Адемола Люкман показа техника на левия фланг, след което прати остро подаване в наказателното на "лос бланкос", но там без проблеми до топката стигна Куртоа.

Две минути след това се откри и първата възможност пред Килиан Мбапе, който полуви от Феде Валверде и веднага стреля. Топката обаче срещна тялото на бранител и след това беше изчистена. Някои от играчите на мадридчани поискаха дузпа, но съдията Шерер показа, че няма намерение да отсъжда такава.

В 25-ата минута Аталанта нацели греда. Мартен де Роон нахлу в наказателното отдясно и центрира. Топката рикошира в Едер Милитао и срещна напречния стълб, след което излезе. Тибо Куртоа нямаше шанс да реагира, като само изгледа кълбото.

Бергамаските започнаха по-смело да поглеждат към вратата на Реал Мадрид, а две минути след гредата Едерсон стреля от дистанция. Бразилецът отправи изстрел, който обаче мина встрани от целта.

В 34-ата минута Винисиус копна отлично топката към Джуд Белингам, който не успя да си поеме топката на гърди, като игра с ръка, а след това се сблъска тежко с излезлия напред страж Хуан Мусо. Вратарят пострада след грубото влизане на английския национал, но все пак успя да продължи без допълнителни проблеми, а Белингам получи жълт картон.

БГНЕС
22 снимки

Около две минути преди края на първата част Люкман опита да стреля от границата на пеналтерията, но ударът му беше блокиран и излезе в корнер. От ъгловия удар хората на Гасперини не създадоха нищо по-опасно пред вратата на Куртоа.

Малко след това пък Винисиус намери Родриго, който отправи хубав шут от вътрешността на наказателното, а топката срещна горната греда на вратата, пазена от Хуан Мусо. Така първото полувреме завърши без попадения, но с по една греда и за двата тима.

Втората част започна с чудесна възможност пред бергамаските. В 47-ата минута Де Роон центрира, а Марио Пашалич се извиси над всички и стреля добре с глава. Само отличната намеса на Тибо Куртоа лиши от гол хърватския халф.

В 55-ата минута Валверде пусна пас с пета към Джуд Белингам, който веднага шутира с левия крак, но ударът му прелетя над вратата на италианския тим.

Пет минути след това Реал Мадрид стигна до попадение. Винисиус свърши чудесна работа с пробив в наказателното, след което намери Феде Валверди. За уругваеца остана най-лесното, а именно да добави топката в опразнената врата на Аталанта за 1:0.

Само минута след това Винисиус остана само срещу Хуан Мусо, но стражът на бергамаските успя да избие топката над вратата си. При корнера отново "лос бланкос" беше близо до гола, като вратарят се намеси ключово, за да извади топката от голлинията.

В 66-ата минута на Хуан Мусо му се наложи да спасява и удар на Джуд Белингам, за да запази отбора си в срещата.

Две минути след това Мартен де Роон стигна до центриране от корнер и стреля с глава, но покрай вратата на Реал Мадрид.

Аталанта буквално рухна, като в 68-ата минута дойде и втори гол за "кралския клуб". Белингам стигна до пас на Винисиус, след което пък намери Килиан Мбапе. Французинът успя да стигне до кълбото и го изстреля неспасяемо в мрежата на бергамаските за 2:0.

В 74-ата минута удар на Родриго попадна право в ръцете на аржентинския страж на Аталанта.

Реал Мадрид беше близо до трети гол в 82-ата минута. Тогава след рикошет при центриране на Винисиус топката се разходи по голлинията, но така и не влезе във вратата на Аталанта.

FT / Реал Мадрид - Аталанта 2:0

1:0 Федерико Валверде 60'

2:0 Килиан Мбапе 68'

Съставите на двата отбора:

Реал Мадрид: 1. Тибо Куртоа, 2. Дани Карвахал, 3. Едер Милитао, 22. Антонио Рюдигер, 23. Ферлан Менди, 8. Федерико Валверде, 14. Орелиен Чуамени, 5. Джуд Белингам, 11. Родриго, 9, Килиан Мбапе, 7. Винисиус Жуниор

Старши треньор: Карло Анчелоти

Аталанта: 1. Хуан Мусо, 19. Берат Джимсити, 4. Исак Хиен, 23. Саед Колашинац, 77. Давиде Запакоста, 15. Мартен де Роон, 13. Едерсон, 22. Матео Руджери, 8. Марио Пашалич, 17. Шарл де Кетеларе, 11. Адемола Люкман

Старши треньор: Джан Пиеро Гасперини