Световните квалификации за България за малко да приключат още преди да са почнали.

Националният тим се наложи с мъка над Люксембург, в същинска корида, с 4:3.

Така първата световна квалификация от кампанията за Мондиал 2018 за "трикольорите" се превърна във влакче на ужасите, но в крайна сметка завърши с три точки за България.

След равенствата в другите срещи от групата обаче, българският национален отбор е лидер в нея.

В група А България има сериозна съпротива - Франция, Холандия и Швеция, и Люксембург и Беларус. Победителят от всяка група се класира директно за Световно първенство. Най-добрите осем втори отбора, от девет групи, играят бараж.

Кампанията започна днес, и завършва чак в началото на октомври 2017-та година. Срещу Люксембург България има стопроцентова успеваемост - вече 13 победи в 13 срещи.

До момента обаче, държавата-джудже бе отбелязвала само веднъж в България - през далечната 1969 година. Днес го стори цели три пъти.

Следващият мач за България е гостуване на Франция през октомври.

България нямаше някакво категорично преимущество в началния четвърт час от мача, като първите точни удари към една от двете врати бяха отправени от гостите.

Националите на няколко пъти опитаха да обстрелват от разстояние вратата на Люксембург и в 16-та минута именно с далечен шут откриха резултата.

Димитър Рангелов сам си създаде ситуацията и стреля мощно от над 20 метра, за да накаже стража Жубер.

Отново Митко Рангелов опита да притесни гостите в 26-та минута, след страхотно извеждащо подаване на Марселиньо, но те бе точен.

Десетина минути по-късно и Мишо Александров тества Жубер, но вратарят отрази.

В 42-та минута и гредата помогна на Люксембург, след силен шут на Георги Миланов в страничния стълб.

Второто полувреме бе далеч по-интересно и предложи много емоции - и негативни, и положителни.

Бившият футболист на ЦСКА Орелиен Жоаким показа класа след подновяването на играта, и след като Марселиньо и Георги Миланов направиха пропуски за България, Люксембург нанесе своя удар.

В 60-та минута изключително груба грешка в защитата на България, на Иван Иванов и Божидар Чорбаджийски, позволи на Жоаким да бутне леко топката покрай падналия на земята Владо Стоянов, и тя бавно и спокойно да влезе в мрежата за 1:1.

Две минути по-късно Люксембург тотално шокира националите ни, и Жоаким пак се разписа! Той излезе един на един срещу Иван Иванов, след бърза контраатака на гостите, и с две движения матира бранителя, а след това прати кълбото технично покрай Стоянов за 1:2.

В 65-та минута стихийният натиск на България донесе успех, и Марселиньо изравни. Това се случи след центриране от корнер на Сашо Тонев, топката бе отклонена от Ивелин Попов, и Марселиньо с глава направи 2:2.

Натискът на България логично продължи, и в 77-та минута Страхил Попов спечели пряк свободен удар на дъгата пред наказателното поле. Оттам Ивелин Попов направи пълен обрат, с перфектно изпълнение от фаула.

След 3:2 обаче, Люксембург продължи да търси гол, и доста затрудни националите ни във финалните минути. Офанзивните смени и прибирането на България отзад доведе до ново равенство, в първата минута от добавеното време на редовните 90.

За първи път в историята си, Люксембург вкара три гола на България. Флориан Бонер след поредната контраатака за гостите, излезе сам срещу Стоянов и направи 3:3.

Само секунди по-късно Александър Тонев реализира фантастичен гол, и донесе победата на българския тим, с удара си от 15-тина метра, без подготовка.

Люксембург отново опита шанса си, изпълни два корнера в последните мигове от мача, и дори претендира за дузпа за игра с ръка, но в крайна сметка, след кански мъки, прозвуча и последният съдийски сигнал.

България - Люксембург - 4:3!

Квалификации за Световно първенство по футбол 2018, първи кръг в група А:

България - Люксембург 4:3 (1:0)

голмайстори: 1:0 Димитър Рангелов 16, 1:1 Орелиен Жоаким 59, 1:2 Орелиен Жоаким 62, 2:2 Марселиньо 65, 3:2 Ивелин Попов 79, 3:3 Флориан Бонер 90+1, 4:3 Александър Тонев 90+2=

жълти картони: Антон Недялков, Марселиньо (България), Кевин Малже, Кристофър Мартинс (Люксембург)

Национален стадион Васил Левски: 5000 зрители

главен съдия: Гедиминас Мазейка (Литва)
помощници: Витаутас Шимкус, Витенис Казлаускас (и двамата от Литва)

състави:
България: Владислав Стоянов, Страхил Попов, Иван Иванов, Божидар Чорбаджийски, Антон Недялков, Михаил Александров (56- Ивайло Чочев), Светослав Дяков, Марселиньо, Димитър Рангелов, Георги Миланов (64- Александър Тонев), Ивелин Попов (85- Георги Божилов)
Люксембург: Жонатан Жубер, Кевин Малже, Кристофър Мартинс, Лоран Янс, Максим Шано, Венсан Тил (58- Давид Тюрпел), Крис Филипс (84- Морис Девил), Марио Муч, Даниел да Мота (68- Флориан Бонер), Орелиен Жоаким, Ларс Герсон