Създаването на европейската футболна Суперлига, планове за което бяха обявени късно снощи от 12 от водещите отбори на Стария континент, предизвикаха грандиозен скандал. В социалните мрежи преобладават негативните мнения и повечето бивши футболисти, фенове и политици недоумяват как е възможно тези колоси да участват в нещо, на което се противопоставят дори собствените им фенове.
"Плановете за тази европейска Суперлига, ако бъдат реализирани, ще навредят много на футбола. Това ще бъде съкрушителен удар за домашните първенства и последиците притесняват феновете в цялата Англия. Клубовете, замесени в организацията на този турнир, им дължат обяснение", заяви британският премиер Борис Джонсън.
От английска страна клубове-основатели са Ливърпул, Манчестър Сити, Манчестър Юнайтед, Арсенал, Челси и Тотнъм, а от италианска - Ювентус, Милан и Интер. Те също не са взели под внимание мнението на футболните лидери в страната.
ВСИЧКИ НОВИНИ ОКОЛО ЕВРОПЕЙСКАТА СУПЕРЛИГА ВИЖТЕ ТУК
"Винаги сме били категорично против създаването на Суперлига. Единственият правилен ход е реформата на Шампионската лига, която бе предложена от УЕФА", заяви президентът на Италианската футболна федерация Габриеле Гравина.
От водещите първенства за момента няма представители от Германия и Франция, но клубовете-основатели на Суперлигата предвиждат раздаването на още осем квоти за турнира. Три от тях ще бъдат постоянни и е логично да бъдат поканени Байерн Мюнхен, Борусия Дортмунд и Пари Сен Жермен. Останалите пет квоти ще бъдат временни и може да включват отбори като РБ Лайпциг, Олимпик Лион и други, като от Суперлигата вече уточниха, че те ще бъдат раздавани за спортни успехи през последната година.
"Германският футболен съюз е против концепцията за европейска Суперлига. Във футбола изкачването и изпадането винаги са зависили от представянето на отборите по терена. Не бива да допускаме икономическите интереси на някои клубове да сложат край на налаганите от десетилетия традиции в света на футбола", категорични са от Германския футболен съюз.
Френският президент Еманюел Макрон добавя: "Президентът на Републиката приема позицията на френските клубове, които отказват да участват в новосформираната европейска Суперлига. Това е проект, който е видима заплаха за феърплея и спортното съревнование".
За решението на 12-те топ клуба обаче си има логично обяснение и то изглежда ясно на повечето хора, работили малко или много във футбола. Бившият президент на ФА на Англия и на Манчестър Сити - Дейвид Бернстийн, го посочи открито и то е свързано със сръхзадлъжнялостта на някои от тези отбори.
"Трябва да вземем предвид два основни фактора. Първият е чистата алчност. Втората е, че някои от тези клубове натрупаха огромни дългове. Ясни примери за това определено са Барселона и Реал Мадрид, както и поне единанглийски клуб, който няма да назовавам. Всеки един от тези клубове приближава скоростно границата от 1 милиард лири като дългове. Всичко това ще свърши много, много грозно", заяви Бернстийн.
Непредставлявайки нито една институция, бившият английски национал Гари Линекер бе най-цветущ от всички: "Имам усещането, че този заговор ще падне съвсем скоро на алчния си з*****".
1Коментар