Отборът на САЩ надви Гана с 2:1 в първи мач на двата тима от Мондиал 2014. Така американците взеха сладък реванш от „черните звезди“, които в предишните две срещи на световни финали през 2006 и 2010 година, излизаха крайни победители.

Двубоят от група G ще се запомни и с най-бързия гол, отбелязан до този момент на турнира. Клинт Демпси даде преднина на своя тим още в 32-ата секунда. Попадението на американеца е петото най-бързо на световни финали до този момент. Ганайците успяха да се върнат в мача едва осем минути преди края с попадение на Андре Аю, но три по-късно резервата Джон Брукс сложи точка на спора. По-рано, в другия двубой от групата, Германия разби с 4:0 Португалия и оглави класирането във временното подреждане.

СПОДЕЛЕТЕ МНЕНИЕТО СИ ЗА МАЧА ВЪВ ФОРУМИТЕ НА GONG.BG

ВИЖТЕ РАЗВИТИЕТО НА МАЧА МИНУТА ПО МИНУТА!

Мачът започна по възможно най-добрия начин за тима на САЩ. Възпитаниците на Юрген Клинсман откриха резултата с първата си атака към противниковата врата с 32-ата секунда! В голмайстор за американците се превърна звездата и капитан на тима Клинт Демпси. Нападателят получи топката отляво от Джърмейн Джоунс, преодоля бранител в наказателното поле и с премерен удар по диагонала прати топката в левия страничен стълб, а след рикошета коженото кълбо се оплете в мрежата. Голът на Демпси е 5-ят най-бърз на световни финали и най-бързият за тима на САЩ на подобен форум.

След мечтаното начало обаче, двубоят не се разви по най-добрия начин за САЩ. Селекционерът на тима Юрген Клинсман трябваше да извърши принудителна смяна още в 23-ата минута, когато травма получи Джоузи Алтидор. При един пробив по лявото крило, Алтидор се строполи на терена без видим контакт с противниковия състезател. Алтидор веднага се хвана за лявото бедро, а малко по-късно стана ясно, че няма да успее да продължи срещата. На негово място в игра се появи Арон Йохансон.

Алтидор получи тежка контузия в лявото бедро.

източник: Gulliver/Getty Images

В оставащите минути до края на първото полувреме, тимът на Гана бе този, който владееше топката по-продължително, но трудно организираше опасни атаки към Тим Хауърд. Елитният шведски рефер Йонас Ериксон често трябваше да спира играта, заради нарушения.

На полувремето Клинсман трябваше да извърши още една принудителна смяна в състава си, този път в отбрана. Централният бранител Мат Беслър не се появи за втората част заради здравословни проблеми, а неговото място бе заето от Джон Брукс.

Втората част започна с натиск за „черните звезди“. Съли Мунтари и Кристиан Атсу пробваха късмета си с далечни шутове, но ударите им не попаднаха в целта.

Натискът на африканците продължи да се увеличава, докато възпитаниците на Юрген Клинсман предимно бранеха вратата си. За Гана на терена се появи опитният Майкъл Есиен, което допълнително освежи играта на тима. След няколко фрапантни пропуска, се пак тимът на Джеймс Апиас тигна до заветния гол. Той дойде в 82-ата минута, когато Андре Аю получи перфектен пас в наказателното поле и с мощен шут в близкия ъгъл на безгрешния до този момент Тим Хауърд изравни.

Радостта на ганайците обаче трая твърде кратко. Само четири минути след изравняването на резултата, САЩ отново взе преднина. След центриране от корнер, резервата в състава на американците Джон Брукс се извиси над всички и с глава осигури победата за своите.

Така тимът на Юрген Клинсман стартира с победа кампанията и се нареди веднага след Германия на второто място в групата.

ГАНА – САЩ 1:2

Гана: 12.Адам Кварасей, 19.Джонатан Менса, 21.Джон Бойе, 4.Даниел Опаре, 11.Съли Мунтари, 17.Мохамед Рабиу (5.Майкъл Есиен 69'), 20.Квадво Асамоа, 10.Андре Аю, 7.Кристиан Атсу (14.Албърт Адома 78;), 3.Асамоа Гиан, 13.Джордан Аю (9.Кевин-Принс Боатенг 58')

Селекционер: Джеймс Апиа

САЩ: 1.Тим Хауърд, 5.Мат Беслър (6.Джон Брукс 46'), 20.Джоф Камерън, 23.Фабиан Джонсън, 15.Кайл Бекерман, 4.Майкъл Брадли, 7.ДаМаркъс Бийзли, 13.Джърмейн Джоунс, 17.Джоузи Алтидор (9.Арон Йохансон 23'), 11.Алехандро Бедоя (19.греъм Зуси 77'), 8.Клинт Демпси

Селекционер: Юрген Клинсман

Стадион: „Ещадио Даш Дунас“, Навал

Рефер: Йонас Ериксон (Швеция)